Bułgaria stawia na nowe okręty podwodne
Rząd w Bułgarii, powołany przez prezydenta Rumena Radewa przedłożył parlamentowi 10-letni plan, który ma na celu modernizację sił zbrojnych o łącznej wartości 4,5 mld EUR. Plan ten przewiduje zakup nowych myśliwców, okrętów podwodnych, bojowych wozów piechoty, radary oraz okręty nawodne.
Przedłożony plan ma obowiązywać od 2026 r. i ma się zakończyć w (po trzech etapach) w 2032 r. W budżecie przewidziano wydatki na poziomie 6,64 mld bułgarskich lewów (czyli ok. 3,32 mld EUR). Oprócz tego mają być doprowadzone do końca podpisane już umowy, w tym na zakup pierwszych ośmiu samolotów F-16, budowę wielozadaniowych okrętów patrolowych (uzbrojonych m.in. w rakiety RBS-15 Mk 3) i inne mniejsze projekty o wartości poniżej 50 mln EUR. W budżecie resortu obrony na okres 2022-2032 r. zaplanowano na to 2,6 mld lewów (1,3 mld EUR).
Po wejściu Bułgarii do NATO podjęto próby pozyskania okrętów z Zachodu. W latach 2005–2009 zakupiono w Belgii trzy wycofywane fregaty rakietowe typu Wielingen (Dryzki, Werni, Gordi), które mimo przestarzałości i 30 lat służby, wprowadziły nową jakość w marynarce bułgarskiej. W 2009 roku także zakupiono belgijski niszczyciel min typu Tripartite. W 2018 Stany Zjednoczone przekazały Bułgarii trzy szybkie łodzie motorowe klasy RHIB oraz jedną, kabinową jednostkę patrolową, przeznaczone do ochrony wód terytorialnych. Między innymi dlatego nowy bułgarski rząd chce pozyskać nowe okręty, gdyż posiadane są już dość wiekowe.
Źródło: defence24.pl, wikipedia.pl
Przeczytaj też:
Kongsberg Digital dostarczy symulatory nawigacji VR dla brytyjskiej marynarki wojennej
OSI Maritime Systems zdobywa kontrakt na wyposażenie chilijskich okrętów podwodnych typu Scorpene
103. rocznica Zaślubin Polski z Morzem
BAE Systems z powodzeniem testuje małe bezzałogowe systemy Lockheed Martin Skunk Works na ACV C4/UAS
Najnowszy polski okręt – ORP Mewa jest 4️ okrętem w historii MW RP o tej nazwie