BAE Systems wygrywa umowę o wartości 108 milionów dolarów na naprawę niszczyciela marynarki wojennej USA

Print Friendly, PDF & Email
USS Ross przepływa przez Morze Śródziemne w maju 2015 r. / Zdjęcie: Robert S. Price/US Navy
USS Ross przepływa przez Morze Śródziemne w maju 2015 r. / Zdjęcie: Robert S. Price/US Navy

Amerykańska filia BAE Systems zdobyła od US Navy kontrakt o wartości prawie 108 milionów dolarów na naprawę niszczyciela rakietowego USS Ross – proces naprawy potrwa ponad 500 dni.

Oddany do służby w 1997 roku, niszczyciel rakietowy USS Ross niedawno zakończył siedmioletni okres przebywania w Rota w Hiszpanii. Okręt wojenny popłynie do stoczni BAE w Norfolk w stanie Wirginia na konserwację, która ma się zakończyć w kwietniu 2024 roku.

BAE Systems naprawi główny system napędowy okrętu oraz zmodernizuje urządzenia do cumowania oraz jadalni. Zajmie się również konserwacją kadłuba, zbiorników balastowych i paliwowych oraz nadbudówki, która znajduje się nad pokładem.

Według BAE wartość transakcji może wzrosnąć do 123,8 mln USD, jeśli wszystkie opcje zawarte w kontrakcie zostaną zrealizowane. Firma poinformowała, że ​​po zakończeniu prac konserwacyjnych okręt będzie mógł operować jeszcze przez 10 lat.

W ciągu ostatnich kilku lat US Government Accountability Office wielokrotnie zgłaszało obawy dotyczące tego, czy marynarka wojenna może nadążyć za potrzebami konserwacyjnymi swoich okrętów. Raport GAO z sierpnia 2020 r. wykazał, że około 75% planowanych okresów konserwacji było opóźnionych w przypadku lotniskowców i okrętów podwodnych w stoczniach Marynarki Wojennej w okresie pięciu lat.

US Navy nie ma wystarczającej ilości suchych doków – używanych do napraw okrętów – nawet do rutynowej konserwacji – powiedział w styczniu kontradmirał Eric Ver Hage, dowódca Regionalnego Centrum Obsługi Marynarki Wojennej. Ver Hage powiedział, że marynarka wojenna poszukuje sektora prywatnego, aby wypełnić tę lukę.

Według firmy BAE Systems posiada stocznie w Wirginii, Kalifornii i na Florydzie, a także ma siedem suchych doków. Zgodnie z corocznym rankingiem Defense News, brytyjski wykonawca był siódmą co do wielkości firmą zbrojeniową w 2021 roku . W ubiegłym roku BAE zarobiła prawie 25,8 miliardów dolarów w przychodach z obrony.

Źródło: defensenews.com

Przeczytaj też:

Lotniskowiec USS Nimitz prowadzi ćwiczenia z Marynarką Wojenna Korei Południowej

Rusza wsparcie technologiczne dla projektu AUKUS

Neptune Strike 2023-1

Australia dołącza do programu wsparcia eksploatacji torped MU90

Jednostki patrolowe dla Egiptu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *