Ćwiczenia BLACK WIDOW 2020 na północnym Atlantyku

Śmigłowiec MH-60R Seahawk, z Marine Strike Squadron (HSM) 46, przygotowuje się do opuszczenia sonaru podczas szkolenia przeciw okrętom podwodnym (ASW). W tle desantowy okręt USS Wasp (LHD 1), 13 września 2020. / Zdjęcie: (Eric Shorter / US Navy)

Ćwiczenie Czarna Wdowa, które rozpoczęło się w sobotę i potrwają do końca tygodnia, koncentrują się na walce z okrętami podwodnymi. Odbywające się ćwiczenia są następstwem kilku publicznych komentarzy przywódców Marynarki Wojennej, dotyczących wzmożonej aktywności podmorskiej Rosji.

W odbywających się ćwiczeniach biorą udział:

• okręt desantowy Wasp;
  • niszczycieli rakietowych Arleigh Burke i McFaul;
  • dwa okręty podwodne – atomowy okręt podwodny klasy Virginia i atomowy okręt podwodny klasy Los Angeles;
  • oraz samoloty patrolowe P-8 Poseidon.

Dowódca Atlantyckich Sił Podwodnych wiceadmirał Daryl Caudle stwierdził że Rosja posiada jedne z najbardziej zaawansowanych okrętów podwodnych na świecie i dlatego należy regularnie odbywać ćwiczenia mające na celu tropienie i zwalczanie takich jednostek.

Ćwiczenia “Czarna Wdowa” są sprawdzianem w zakresie dowodzenia, kontroli, współpracy różnych formacji US Navy (okrętów podwodnych, nawotnych, samolotów, helikopterów oraz statków bezzałogowych) w celu zwalczania wrogich okrętów podwodnych.

Źródło: navy.mil, militery.com