Trzeci strategiczny uderzeniowy indyjski atomowy okręt podwodny

Print Friendly, PDF & Email
INS Arihant. / Zdjęcie: Indian Navy
INS Arihant. / Zdjęcie: Indian Navy

Wraz z powstaniem okrętu INS Arihant w 2016 r. Indie dołączyły do ​​wybranej grupy krajów – USA, Rosji, Chin, Francji i Wielkiej Brytanii – które budują i eksploatują okręty podwodne typu Ship Submersible Ballistic Nuclear (SSBN). Drugi SSBN w ramach projektu prawdopodobnie zostanie wkrótce oddany do użytku.

Indie będą posiadały trzeci okręt podwodny typu Arihant z pociskami balistycznymi (SSBN), S-4, potwierdzają to zdjęcia satelitarne. Nowy okręt podwodny jest znacznie dłuższya niż dwie pierwsze jednostki tego typu.

SSBN typu Arihant mają kluczowe znaczenie dla nuklearnej triady broni lądowej, morskiej i powietrznej.

HI Shutton, jeden z wiodących światowych ekspertów w dziedzinie wojny podwodnej i technologii okrętów podwodnych, przeanalizował zdjęcia satelitarne o wysokiej rozdzielczości i stwierdził, że S-4 jest o około 20 metrów dłuższy niż jego poprzednicy i ma 110 metrów długości.

Nowy okręt ma posiadać ulepszony reaktor oraz ma mieć osiem wyrzutni rakiet balistycznych zamiast czterech które posiadały poprzednie dwie jednostki..

„Wydaje się, że średnica kadłuba nie wzrosła, a pokład rakietowy pozostaje taki sam”, stwierdził HI Shutton.

Okręt ma być wyposażony w pociski balistyczne wystrzeliwane z okrętów podwodnych K-4 i K-15. Pocisk balistyczny K-4 z głowicą nuklearną może trafić cel w zasięgu do 3500 km, podczas gdy 10,8-metrowy K-15 Sagarika ma zasięg 1500 km.

Okręt podwodny będzie również uzbrojony w rosyjskie autonomiczne i zdalnie sterowane torpedy typu 53-65 do naprowadzania na kilwater oraz autonomiczne i zdalnie sterowane torpedy Test-71.

Indie mają obecnie w służbie jeden SSBN, INS Arihant, a oddanie do eksploatacji drugiego okrętu tego typu zostało opóźnione z powodu pandemii.

Indyjska marynarka wojenna rozbudowuje swoją flotę okrętów podwodnych w obliczu rosnących możliwości sił morskich sąsiedniego Bangladeszu, Myanmaru i Pakistanu.

Birma wprowadziła do służby okręt podwodny z silnikiem Diesla pochodzenia chińskiego 24 grudnia, podczas gdy Bangladesz otrzymał dwa okręty podwodne typu Ming w 2017 roku w ramach wielomilionowej umowy obronnej z Chinami. Pakistan wprowadzi do 2027 r. osiem okrętów podwodnych Type-039A Yuan.

Źródło: sputniknews.com

Przeczytaj też:

https://okretypodwodne.edu.pl/geneza-rozwoj-i-doktryna-wykorzystania-japonskich-okretow-podwodnych/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *