102. rocznica Zaślubin Polski z morzem

Print Friendly, PDF & Email
Zdjęcie: kmdr ppor. Marcin Braszak
Zdjęcie: kmdr ppor. Marcin Braszak

Dzisiaj w Pucku odbyły się uroczyste obchody 102. Rocznicy Zaślubin Polski z morzem. W uroczystości uczestniczyła delegacja Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej na czele z dowódcą, kmdr. pil. Andrzejem Szczotką.

Uroczystość, której organizatorem było miasto Puck rozpoczęła się oficjalnym powitaniem gości na puckim rynku. Następnie w Puckiej farze odbyła się koncelebrowana msza św., skąd po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik gen. Józefa Hallera, znajdujący się w puckim porcie. U stóp pomnika złożono wiązanki kwiatów, a na wody Zatoki Puckiej załoga śmigłowca W-3WARM Anakonda z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego położyła wieniec.

 * * *

10 lutego 1920 roku, po odzyskaniu przez Polskę dostępu do 140 km skrawka wybrzeża, zagwarantowanego Traktatem Wersalskim (z czego 74 km stanowiły plaże Półwyspu Helskiego), generał Józef Haller, wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim i dwudziestoosobową delegacją Sejmu, dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Uroczystość odbyła się w Pucku, jedynym portowym mieście na odzyskanym wybrzeżu. W Pucku od 1911 roku istniało niemieckie lotnisko morskie, wyposażone w koszary, pole wzlotów, hangary, basen dla wodnopłatowców i drogę wykorzystywaną do ich wodowania. O jego umiejscowieniu zadecydowało dogodne, zatokowe położenie, w bezpośredniej bliskości stoczni i portów. To właśnie na terenie bazy odbył się akt zaślubin, a miejsce to już wkrótce stać się miało kolebką polskiego lotnictwa morskiego. Na pamiątkę uroczystych zaślubin dokonano poświęcenia i wbicia w morze słupa z wyrytym od strony morza orłem Jagiellonów, a od strony lądu napisem: „Roku Pańskiego 1920, 10 lutego, Wojsko Polskie z gen. Józefem Hallerem na czele objęło na wieczyste posiadanie polskie morze”. Jeszcze w trakcie uroczystości gen. Haller mówił „Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem”.  1 lipca 1920 roku, z wykorzystaniem poniemieckiej infrastruktury, powstała polska Baza Lotnictwa Morskiego. Już w pierwszych dniach lipca, polscy mechanicy, dysponując zaledwie kilkoma wrakami, pozostawionymi przez armię pruską, zmontowali jeden wodnosamolot typu Friedrichshafen FF.33 H. W dniu 15 lipca 1920 r. pierwszy lot nad Morzem Bałtyckim wykonał na nim chor. pil. Andrzej Zubrzycki.

10 lutego to także święto Gdyni. Tego dnia 1926 roku decyzją Rady Ministrów miasto otrzymało prawa miejskie. Od 15 lipca 1995 r. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej  nosi nazwę wyróżniającą “Gdyńska” oraz imię patrona, jednego ze współorganizatorów lotnictwa morskiego II RP, kmdr por. pil. Karola Trzaski-Durskiego.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *