Ukraińcy uszkodzili korwetę Wielikij Ustiug

Print Friendly, PDF & Email
Rosyjska korweta Wielikij Ustiug. / Zdjęcie: mil.ru
Rosyjska korweta Wielikij Ustiug. / Zdjęcie: mil.ru

Rosyjska korweta projektu 21631 typu „Bujan-M”, z widocznymi uszkodzeniami była holowana przez Rosjan na rzece Wołdze.

Zdjęcie uszkodzonego rosyjskiego okrętu wojennego zostało udostępnione publicznie na forum internetowym. Na fotografii można zobaczyć transport uszkodzonej rosyjskiej korwety projektu 21631 o kodzie Buyan-M. Okręt jest holowany i pchany na rzece Wołdze i nosi na sobie ślady uszkodzeń.

Transport korwety szlakami rzecznymi najprawdopodobniej jest spowodowany tym iż rosyjski przemysł stoczniowy nad Morzem Czarnym przestał być wydolny i trzeba się posiłkować stoczniami „rzecznymi” w głębi Rosji.

W kadłubie i nadbudówce okrętu znajduje się duża liczba uszkodzeń kadłuba. Ponadto na jednostce brakuje głównego radaru, który najpewniej został usunięty, aby ułatwić transport rzecznymi drogami wodnymi.

Na podstawie decyzji ministerstwa obrony Rosji, wszystkie rosyjskie okręty w strefie Morza Czarnego mają zamalowane napisy. Dlatego trudno jest jednoznacznie ocenić co to za jednostka. Natomiast na bazie dostępnych, wcześniejszych zdjęć z dużym prawdopodobieństwem można uznać, że chodzi o korwetę Wielikij Ustiug, która wcześniej miała numer kadłuba 651.

Jest to kolejny wielki sukces Ukraińców, którym udało się wyeliminować następny rosyjski okręt wojenny. Naprawy takich jednostek są czasochłonne, więc w najbliższych tygodniach jak nie miesiącach nie powinniśmy zobaczyć tej korwety na Morzu Czarnym. Dodatkowym problemem dla Rosjan może być trudność w naprawie takiego okrętu dla stoczniowców „rzecznych”, którzy nie maja odpowiedniego doświadczenia z takimi jednostkami.

Należy pamiętać iż jest to w miarę nowa jednostka. Wielki Ustiug został zbudowany w Stoczni Zelenodolsk i oddany do użytku w 2014 roku. Charakteryzuje się on wypornością 950 ton, ma 74,1 m długości i 11 m szerokości. Maksymalna prędkość wynosi 25 węzłów, a zasięg 1500 mil. Jego załoga może liczyć 36 osób.

Źródło: wp.pl, defence24.pl

Przeczytaj też:

Fregata Irańskiej Marynarki Wojennej IRIS Dena płynie do Rio de Janeiro

Śledzenie pocisków rakietowych przez Amerykańskie Siły Kosmiczne (USSF)

Atomowy okręt podwodny PERM wejdzie do służby w 2026 roku

Pierwszy rodzimy okręt podwodny Tajwanu ma zostać zwodowany we wrześniu 2023 r

Pożegnanie PKW Kościuszko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *