Okręty podwodne 2. Floty Marynarki Wojennej USA w Arktyce

Okręt podwodny USS Hampton wynurza się w Arktyce. Amerykańska 2. Flota, zadeklarowała wstępną zdolność operacyjną w Arktyce i obecnie nadzoruje wszystkie misje wojskowe i szkolenia na wschodnim wybrzeżu i na Północnym Atlantyku, gdzie aktywni są Rosjanie i Chińczycy. / Zdjęcie: Specjalista ds. Komunikacji Masowej 2. Klasy Tyler Thompson/Marynarka US Navy

Dowódca 2. Floty Marynarki Wojennej USA ogłosił iż flota osiągnęła zdolność operacyjną i przygotowuje się do wielkiego pokazu siły na “rosyjskim podwórku” czyli na wodach Arktyki. Flota, która nadzoruje operacje morskie wzdłuż wschodniego wybrzeża i w Arktyce – gdzie Rosja była szczególnie aktywna – osiągnęła zdolność operacyjną by aktywnie zaznaczyć tam swoją obecność. Jest to uznawane za kamień milowy i ma uderzyć w domene rosyjską na tym akwenie.

Ponieważ w Arktyce lód topnieje w szybszym tempie, tam teraz będą się otwierać nowe możliwości dla statków handlowych i US Navy chce zaznaczyć na tym obszarze swoją obecność. Wiceadmirał Andrew „Woody” Lewis, dowódca 2. Floty, po ogłoszeniu tej deklaracji powiedział:

Jest to fakt, który potwierdzają zarówno nasi sojusznicy, jak i konkurenci. … Jest niezwykle ważne, aby 2. Flota Stanów Zjednoczonych była stale obecna na tym ważnym strategicznie obszarze. Chcemy być tu stale obecni.

Szef Operacji Morskich admirał John Richardson ogłosił iż decyzja o reaktywacji i powrocie 2. Floty na wody Arktyki i Północnego Atlantyku zapadła już w maju 2018 r. Obecnie na Północnym Atlantyku jest więcej rosyjskich okrętów podwodnych niż posiadały tam Stany Zjednoczone od dziesięcioleci – powiedział admirał Richardson w zeszłym roku.

W przyszłym miesiącu wiceadmirał Lewis i dowodzona przez niego flota poprowadzą ćwiczenia Baltic Operations. Po raz pierwszy od reaktywacji 2. Flota USA będzie działać w regionie Morza Bałtyckiego. Oczekuje się, że w corocznych ćwiczeniach weźmie udział osiemnaście państw, które mają pokazać, że sojusznicy NATO mogą bronić regionu Morza Bałtyckiego. Wiceadmirał Lewis nazwał ćwiczenie:

Jednoznacznym pokazem siły w regionie bałtyckim. Jako sojusz, zwiększanie naszych możliwości we wszystkich domenach, a także budowanie sieci obejmującej całe dowództwo, da nam możliwość odstraszania agresji i stabilności w regionie – powiedział.

Dzięki obecności okrętów 2. Floty wzrośnie bezpieczeństwo zarówno Polski jak i krajów nadbałtyckich takich jak Łotwa, Estonia czy Litwa oraz nowych członków NATO Szwecji i Finlandii.

Źródło: www.military.com

Świąteczne spotkanie w 3 Flotylli Okrętów

Wybuchł pożar na rosyjskim lotniskowcu Admirał Kuzniecow

Niszczyciel min Mewa odebrany