Okręt podwodny NRP Tridente portugalskiej marynarki wojennej dołącza do misji NATO SEA Guardian
Według informacji przekazanych przez marynarkę portugalską, okręt podwodny o napędzie dieslowo-elektrycznym NRP Tridente portugalskiej marynarki wojennej dołączył do misji NATO Sea Guardian i będzie wspierać unijną operację IRINI.
Operacja Sea Guardian jest operacją, która potencjalnie może objąć pełen zakres zadań operacji bezpieczeństwa morskiego (MSO) NATO. Obecnie działa na Morzu Śródziemnym i realizuje trzy zadania MSO: budowanie zdolności w zakresie bezpieczeństwa morskiego oraz wspieranie świadomości sytuacyjnej na morzu i zwalczania terroryzmu na morzu.
Poprzez operację Sea Guardian NATO przyczynia się do utrzymania bezpiecznego środowiska morskiego, współpracując jednocześnie z innymi podmiotami, takimi jak Unia Europejska (UE), zapewniając – aż do jej zakończenia – wsparcie np. dla operacji Sophia. .
Operacja śródziemnomorska sił morskich Unii Europejskiej IRINI (EUNAVFOR MED IRINI) rozpoczęła się 31 marca 2020 r. w celu wyegzekwowania embarga ONZ na dostawy broni do Libii w związku z drugą libijską wojną domową. Operacja IRINI jest operacją wojskową Unii Europejskiej w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO). Oczekuje się, że operacja będzie wykorzystywała zasoby lotnicze, morskie i satelitarne.
NRP Tridente (S160) to okręt podwodny klasy Tridente z napędem dieslowo-elektrycznym, będący w służbie portugalskiej marynarki wojennej. Okręt podwodny bazuje na okręcie podwodnym Typ 214 opracowanym przez niemiecką firmę Howaldtswerke-Deutsche Werft GmbH (HDW) dla portugalskiej marynarki wojennej. Obecnie w marynarce portugalskiej znajdują się dwa okręty podwodne klasy Tridente.
NRP Tridente ma długość 67,7 m, szerokość 6,35, zanurzenie 6,6 m i wyporność maksymalnie 2020 ton. Może osiągnąć maksymalną prędkość nawodną 10 węzłów (19 km/h) i podwodną 20 węzłów (37 km/h), okręt ma maksymalny zasięg w zanurzeniu 12 000 mil morskich (22 000 km). Ma 33-osobową załogę.
NRP Tridente jest wyposażony w wyrzutnie torped 533 mm zdolne do wystrzelenia ciężkiej torpedy Black Shark opracowanej przez włoską firmę WASS. Torpeda Black Shark ma przewód światłowodowy o zwiększonej przepustowości i zdolności przetwarzania sygnałów w porównaniu z typami torped kierowanych przewodem miedzianym. Możliwości sonaru obejmują rozróżnianie celów bez przesunięcia dopplerowskiego oraz wieloczęstotliwościowe, które zapewniają zaawansowane możliwości analizy przestrzennej i kątowej. Konstrukcja bezszczotkowego silnika w połączeniu z akumulatorem z tlenku aluminium i srebra (Al-AgO) zapewnia torpedzie prędkość maksymalną 50+ węzłów (93+ km/h) i skuteczny zasięg ostrzału 50 km.
Źródło: www.navyrecognition.com