Northern Challenge 2023

Print Friendly, PDF & Email
Zdjęcie: GNM 12 i 13dTr
Zdjęcie: GNM 12 i 13dTr

Zakończyły się międzynarodowe ćwiczenie organizowane przez Islandzką Straż Przybrzeżną pk. Northern Challenge 2023. W ćwiczeniu corocznie wzięli udział żołnierze 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

W tegorocznej edycji ćwiczenia „Northern Challenge 2023” Siły Zbrojne RP reprezentowane były po raz kolejny przez Nurków Minerów 12 i 13 Dywizjonu Trałowców oraz mobilny zespół rozminowania  z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. W ćwiczeniu wzięło udział ponad 30 zespołów EOD (ang. Explosive Ordnance Disposal), specjaliści w zakresie rozpoznania oraz przedstawiciele amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego (FBI), w sumie ok. 500 osób z 16 państw członkowskich NATO.

Northern Challenge 2023 to międzynarodowe ćwiczenie pododdziałów EOD na co dzień zajmujących się rozpoznaniem, identyfikacją oraz neutralizacją zagrożeń pochodzących od przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Celem tego ćwiczenia był trening w zakresie działania specjalistycznych pododdziałów rozminowania w oparciu o realne zdarzenia terrorystyczne z użyciem przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych IED (ang. improvised explosive device) w środowisku morskim oraz na lądzie.

Podczas ćwiczenia uczestnicy realizowali dwa zadania w ciągu doby, które różniły się poziomem trudności. W trakcie pierwszych dni ćwiczenia unieszkodliwiano improwizowane urządzenia wybuchowe składające się z kilku komponentów, następnie zespoły zmagały się z zaawansowanymi technologicznie IED. Zadania realizowane były w oparciu o infrastrukturę lotniska w Keflaviku oraz sąsiadujące porty handlowe i rybackie.

***

Podczas udziału w ćwiczeniu Northern Challenge 2023 żołnierze 12 i 13 Dywizjonu Trałowców doskonalili umiejętności w zakresie przyjętych procedur zgodnie z dokumentami standaryzacyjnymi NATO, wymienili się doświadczeniami oraz nawiązali międzynarodowe kontakty celem dalszej współpracy. Żołnierze oprócz wiedzy i doświadczenia wykorzystywali specjalistyczny sprzęt, który zapewnia im bezpieczne i prawidłowe wykonanie zadania, są to m.in.: roboty saperskie, kombinezony przeciwwybuchowe, sprzęt nurkowy, wykrywacze metali, rentgeny czy zestawy pirotechniczne.

Źródło: Wojsko Polskie

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *