Bundeswehra testuje broń laserową

Print Friendly, PDF & Email
Demonstrator broni laserowej ARGE jest zintegrowany w specjalnym kontenerze, który został zainstalowany na pokładzie fregaty Sachsen.
Demonstrator broni laserowej ARGE jest zintegrowany w specjalnym kontenerze, który został zainstalowany na pokładzie fregaty Sachsen.

Po raz pierwszy w swojej historii Bundeswehra z powodzeniem użyła broni laserowej z niemieckiego okrętu wojennego w sierpniu 2022 roku. W ramach testów fregata Sachsen z powodzeniem walczyła z dronami z bliskiej odległości na morzu na poligonie wojskowym w Putlos. Za opracowanie demonstratora broni laserowej odpowiada konsorcjum (ARGE) Hochenergielaser Marinedemonstrator, składające się z MBDA Deutschland GmbH i Rheinmetallwaffe Munition GmbH.

Przyszły system broni laserowej o znacznie większej sile HEL dla marynarki wojennej jest szczególnie odpowiedni do obrony przed dronami, rojami dronów lub atakującymi łodziami motorowymi z bliskiej odległości. Jednak może być również używany do niszczenia pocisków kierowanych lub pocisków moździerzowych.

Wspólna faza integracji i testów morskiego demonstratora rozpoczęła się już w listopadzie 2021 r., a zespół integracyjny ARGE zakończył pomyślnym testem odbiór fabryczny (FAT) na terenie testowym w Unterlüß. Następnie nastąpiła integracja demonstratora na fregatę Sachsen w Kilonii. W lipcu 2022 odbyły się pierwsze testy w zatoce Eckernförde przed bazą Wehrtechnische Dienststelle 71 (WTD 71) w Surendorf. W ramach testów zweryfikowano działanie różnych czujników, w tym czujników elektrooptycznych (EO) i radaru. Ponadto przetestowano interakcję wszystkich komponentów i procesów całego urządzenia, od namierzania celu po walkę. Testy obejmowały dużą liczbę realistycznych scenariuszy walki.

Federalny Urząd Bundeswehry ds. sprzętu, technologii informacyjnej i wsparcia eksploatacyjnego (BAAINBw) przeprowadził i zorganizował planowanie testów i dostarczanie różnych typów celów na lądzie, morzu lub w powietrzu. Zarządzanie testami zostało przeprowadzone przez WTD 71.

Testy wysokoenergetycznej broni laserowej potrwają do połowy 2023 roku. W kolejnych testach demonstrator ARGE ma być sprawdzony w dodatkowych scenariuszach tak by pozyskać istotne dane do dalszego rozwoju tej broni.

Podobne urządzenie laserowe jest w ciągłych testach w US Navy.

Broń laserowa na USS Minnesota

System uzbrojenia laserowego HELIOS w Marynarce Wojennej USA

Źródło: mbda-deutschland.de

Przeczytaj też:

US Navy rozpoczyna prace w dwóch suchych dokach neutralizujące wstrząsy sejsmiczne

Poselska interpelacja posłanki Hanna Gill-Piątek w sprawie okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej

VII zmiana PKW IRINI

Pierwsze podniesienie bandery na ORP Mewa

Rosyjskie okręty wojenne z bronią nuklearną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *