Rosyjska firma technologiczna opracowuje pierwszy na świecie „podwodny” okręt patrolowy

Projekt podwodnego okrętu patrolowego Strazh. / Zdjęcie: Rubin Design Bureau / TASS.

Centralne Biuro Projektowe Rubin (część United Shipbuilding Corporation) opracowało pierwszy rosyjski okręt patrolowy z możliwością zanurzania dla klientów zagranicznych, poinformowało w poniedziałek biuro prasowe CBP Rubin.

CBP Rubin przedstawiło pierwszą modyfikację podwodnego okrętu patrolowego, która łączy w sobie zalety okrętu podwodnego i nawodnego okrętu patrolowego.

– podało biuro prasowe.

Projekt został nazwany „Strazh” („Guard”) i będzie promowany na rynku światowym pod nazwą BOSS (Border and Offshore Submersible Sentry).

Koszt okrętu patrolowego ma być stosunkowo niski, dzięki temu okręty mogą być eksploatowane przez kraje o ograniczonych zasobach budżetowych. Okręty te mogą znacząco przyczynić się do zwalczania kłusownictwa oraz innych przestępstw gospodarczych. Jednostki tego typu mają być wielofunkcyjne i mogą służyć do ochrony, jako okręty ratownicze lub badawcze.

Wybierając osprzęt dla nowego okrętu patrolowego, CBP Rubin maksymalnie skupił się na istniejących urządzeniach, które są produkowane seryjnie, dzięki takiemu rozwiązaniu ma być niski koszt jednostek „Strazh”.

Posiadanie takich jednostek daje wiele korzyści:

• możliwość obserwacji z ukrycia
  • działanie nawet przy złej pogodzie (można będzie kontynuować misję patrolową w zanurzeniu
  • śledzenie potencjalnego zagrożenia.

CBP Rubin sugeruje że okręt podwodny może służyć jako klasyczny okręt podwodny do zwiadu, dywersji i innych zadań. Patrolowiec podwodny będzie miał szersze możliwości badania wód terytorialnych niż okręty nawodny. Może posłużyć również jako niedrogie narzędzie szkoleniowe do szkolenia załóg i przygotowania infrastruktury dla krajów chcących kupić w przyszłości klasyczne okręty podwodne.

Centralne Biuro Projektowe Rubina jest jednym ze światowych liderów w tworzeniu konwencjonalnych i atomowych okrętów podwodnych oraz największym rosyjskim biurem projektowym sprzętu morskiego.

Źródło: www.tass.com