Wykrywanie okrętów podwodnych za pomocą sztucznej inteligencji

Japońskie Ministerstwo Obrony planuje jesienią tego roku utworzyć centrum badań technologicznych, którego zadaniem będzie opracowywanie zastosowań innowacji, takich jak sztuczna inteligencja, w celu wspierania współpracy z sektorem prywatnym, na wzór tej obserwowanej w Stanach Zjednoczonych.

Plany obejmują wykorzystanie sztucznej inteligencji i technologii rozpoznawania obrazu do opracowania pojazdów autonomicznych, które mogą działać w całkowitej ciemności, do czego nie są przeznaczone obecne możliwości autonomicznych pojazdów.

Centrum będzie także badać nowe, bardziej czułe metody wykrywania okrętów podwodnych na odległość przy użyciu cząstek subatomowych i fal elektromagnetycznych. Konwencjonalny sonar stał się mniej skuteczny w wyniku ulepszeń technologicznych, które spowodowały, że okręty podwodne są cichsze.

W porządku obrad znalazł się także nowy program dotowania badań prowadzonych przez prywatne firmy. Ocena powodzenia dofinansowanych projektów nastąpi maksymalnie po trzech latach, a beneficjenci nie będą musieli zwracać pieniędzy w przypadku niepowodzenia projektu. Program ma na celu zachęcenie firm do szybkiego wprowadzania innowacji bez obawy o ryzyko finansowe.

W centrum zatrudnienie znajdzie około 100 osób. Około połowa będzie pochodzić z prywatnych firm i środowisk akademickich, a 10 będzie menedżerami programów odpowiedzialnymi za projektowanie i nadzorowanie projektów. Rekrutacja zakończyła się w połowie kwietnia.

Centrum będzie wzorowane na takich instytucjach, jak amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w dziedzinie Obronności (DARPA) – agencja rządowa inwestująca w technologie do przyszłych zastosowań wojskowych – oraz Jednostka ds. Innowacji Obronnych z siedzibą w Dolinie Krzemowej.

Centrum badawcze będzie opracowywać zarówno „przełomowe” technologie, jak i zastosowania cywilne na potrzeby technologii obronnych w czasie pokoju.

Japonia uczyniła poprawę swojej bazy technologicznej w dziedzinie obronności jednym z celów swoich ogólnych planów ekspansji wojskowej. Rząd postrzega to jako klucz do zapewnienia Siłom Samoobrony możliwości konkurowania z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą, która pracuje nad integracją technologii podwójnego zastosowania, takich jak sztuczna inteligencja i obliczenia kwantowe.

Źródło: NIKKEI ASIA

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *