Wycofanie atomowego okrętu podwodnego Émeraude

Francuski okręt podwodny Marine Nationale Émeraude (S604) w rejsie u wybrzeży Guam 11 grudnia 2020 r. / Zdjęcie: US Navy
Francuski okręt podwodny Marine Nationale Émeraude (S604) w rejsie u wybrzeży Guam 11 grudnia 2020 r. / Zdjęcie: US Navy

Marine Nationale wycofała ze służby czwarty wielozadaniowy okręt podwodny o napędzie jądrowym typu Rubis. Jest nim Émeraude (S604). Tym samym w linii pozostały ostatnie dwa okręty tego typu, które w najbliższych latach zostaną również wycofane ze służby.

Émeraude pozostawał w służbie przez ponad 36 lat. Jego budowa rozpoczęła się oficjalnie w marcu 1983. W kwietniu 1984 jednostka została zwodowana a 15 września 1988 weszła do służby.W toku eksploatacji okręt przeszedł ok. 1,3 mln Mm, co oznacza, że 60-krotnie okrążył Ziemię. Pod wodą okręt spędził 169 tys. h, co stanowi łącznie ponad 19 lat, a w 2021 został rozmieszczony na Indo-Pacyfiku. Jednostka miała w sumie 41 dowódców.

Następcami okrętów podwodnych typu Rubis są okręty typu Suffren (określany też jako typ Barracuda). Jak podają Francuzi, nowe jednostki są trudniejsze do wykrycia, mają polepszone parametry i są silniej uzbrojone. Z 6 zamówionych okrętów do służby weszły już dwa, a trzeci – Tourville – został już odebrany przez Marine Nationale i oczekuje na wdrożenie do eksploatacji. Jednostki typu Suffren, według zapewnień producenta są jednymi z najcichszych okrętów podwodnych w swojej klasie.

Źródło: Agencja ALTAIR

Przeczytaj też:

0 0 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwięcej głosów
0
Chętnie poznam Twoje przemyślenia, skomentuj.x