Okręt podwodny typu Akula z projektu 971 uderza w okręt podwodny wroga podczas ćwiczeń

Okręt podwodny typu Akula Gepard (Projekt 971). / Zdjęcie: Pinterest account of Picamlse
Okręt podwodny typu Akula Gepard (Projekt 971). / Zdjęcie: Pinterest account of Picamlse

Według informacji opublikowanych przez agencję informacyjną Tass podwodny krążownik Gepard z napędem atomowym Projektu 971 „Szczuka-B” (klasy Akula) z powodzeniem wykonał atak na okręt podwodny hipotetycznego wroga pociskiem przeciw okrętom podwodnym podczas ćwiczeń Floty Północnej na Morzu Barentsa.

Przed ostrzałem załoga okrętu podwodnego Gepard ćwiczyła polowanie i śledzenie hipotetycznego okrętu podwodnego wroga.

Projekt 971 „Shchuka-B” trzeciej generacji wielozadaniowych okrętów podwodnych z napędem jądrowym wyróżnia się zwiększoną skrytością działania. Okręty są znacznie cichsze w porównaniu z wcześniejszymi jednostkami, dzieki temu są trudne do wykrycia. Dywizja okrętów podwodnych Floty Północnej o nazwach zwierzęcych obsługuje podwodne krążowniki Projektu 971 Pantera (Pantera), Vepr (Dzik) i Gepard (Gepard). Jeden okręt podwodny tego Projektu działa w rosyjskiej flocie na Pacyfiku.

K-335 Gepard jest 14. okrętem podwodnym tej klasy i jedynym ukończonym okrętem typu Akula III zbudowanym dla rosyjskiej marynarki wojennej.

Okręty podwodne projektu 971 o napędzie atomowym, wyposażone w pociski i torpedy, należą do trzeciej generacji okrętów podwodnych i są przeznaczone do niszczenia celów nawodnych, podwodnych i naziemnych za pomocą torped 533 i 650 mm oraz pocisków manewrujących. Okręt może wykorzystywać torpedy typu 65-76, systemy rakiet przeciw okrętom podwodnym oraz pociski manewrujące Granat (SS-N-21 Sampson). Jednostki są wyposażone w dużą ilość sprzętu, w tym w system sonarowy MGK-540 Skat-3. Okręt podwodny charakteryzuje się podwyższonym poziomem ukrycia akustycznego, typowym dla okrętów trzeciej generacji. Według tego wskaźnika okręt podwodny Projektu 971 znajduje się bardzo blisko charakterystyki klasy Los Angeles amerykańskiej marynarki wojennej.

Źródło: www.navyrecognition.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.