Wojsko pomaga powodzianom

Ponad 16 tys. żołnierzy prowadzi działania w akcjach przeciwpowodziowych.

W użyciu pozostają śmigłowce wojskowe i bezzałogowe statki powietrzne (BSP). Realizowane są loty rozpoznawcze i rekonesans nad terenami objętymi powodzią oraz bieżące umacnianie wałów przeciwpowodziowych.

Działają kontenerowe kuchnie polowe i wydawane są ciepłe posiłki w Lądku Zdroju i Stroniu Śląskim. Kontynuowane jest wydawanie suchych racji żywnościowych.

Siły Zbrojne wydzieliły 48 cystern do dystrybucji wody, które są rozdzielane we Wrocławiu do wskazanych rejonów.

Główne działania wojska w ciągu ostatniej doby:

• umacnianie wałów przeciwpowodziowych i układanie worków z piaskiem w miejscowościach: Wrocław, Wiszna Mała, Nowa Ruda, Krosno Odrzańskie, Małomice, Szprotawa, Oława, Mietków, Brudki, Bendów, Nowogród Bobrzański, Siedlisko, Sadowa, Czechowice-Dziedzice, Grodków, Brzeziny, Kędzierzyn-Koźle, Bielice, Kolonia Popielowska, Stradów, Łany, Legnica, Kamień Ząbkowicki, Lewin Brzeski i Narok.

• wspieranie działań ewakuacyjnych w miejscowościach: Kędzierzyn Koźle, Grodków, Lewin Brzeski, Sarny Małe, Nysa, Prudnik, Szprotawa, Brzeg. Siły Zbrojne wspierały Państwową Straż Pożarną w ewakuacji 42 osób (łącznie od początku operacji 4288 osób ewakuowanych przy wsparciu wojska).

• prowadzenie patroli prewencyjnych przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej oraz jednostkę GRYF z WOT.

• wsparcie medyczne: 2 Wojskowy Szpital Polowy rozwinął polową placówkę medyczną poziomu I w Nysie, która przyjmuje pacjentów. Placówka jest stopniowo rozwijana do poziomu szpitala, z możliwością przemieszczenia w inne miejsce, w zależności od potrzeb. 1. Wojskowy Szpital Polowy jest w dwunastogodzinnej gotowości do skierowania polowej placówki medycznej poziomu I we wskazany rejon operacji. Uruchomione zostały ambulatoria mobilne.

• wojska inżynieryjne przygotowują budowę tymczasowego mostu w Głuchołazach.

• rozwinięto kolejne zespoły drogowe, które realizowały zadania usuwania zniszczeń popowodziowych oraz wspierały administrację i służby w oczyszczaniu kolejnych miejscowości oraz zabezpieczały oczyszczalnię ścieków w Brzegu.

• zespoły zadaniowe, utworzone na bazie pułków przeciwchemicznych zajmują się dezynfekcją na terenach popowodziowych.

• rozpoczęto przygotowanie operacji Feniks, do odbudowy zniszczeń po powodzi. Zespoły zadaniowe wystawią WOT oraz wojska inżynieryjne. Rozpoczęcie realizacji zadań od 23 września.

Całością sił używanych w operacji dowodzi dowódca WOT.

Źródło: Wojsko Polskie

Przeczytaj też:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x