Wodowanie i chrzest przyszłego ORP Rybitwa

„Płyń po morzach i oceanach świata, sław imię polskiego stoczniowca i polskiego marynarza. Nadaję ci imię Rybitwa”
19 marca 2025 roku, na terenie gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., odbyła się uroczystość chrztu i wodowania piątego z serii nowoczesnych niszczycieli min projektu 258 typu Kormoran II. W ceremonii udział wzięli przedstawiciele sił zbrojnych, przemysłu stoczniowego oraz zaproszeni goście, a honorowym uczestnikiem był Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Marek Sokołowski.
Przyszły okręt otrzymał imię Rybitwa, a matka chrzestna Pni Maria Teyftrer żona byłego dowódcy 8FOW kontradmirała Krzysztofa Teryftera (dowodził w latach 2009 – 2014), wypowiedziała tradycyjne słowa: „Płyń po morzach i oceanach świata, sław imię polskiego stoczniowca i polskiego marynarza.” Okręt proj. 258/5 to już piąty z serii nowoczesnych niszczycieli min budowanych dla Marynarki Wojennej. Przyszły ORP Rybitwa o nr burtowym 605 będzie drugą jednostką, po ORP Jaskółka, z trzech przeznaczonych dla świnoujskiego 12 Dywizjonu Trałowców z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Przyszły ORP Rybitwa (nr burt. 605) będzie czwartym okrętem w historii noszącym tę nazwę. W historii polskiej Marynarki Wojennej były już trzy okręty o tej nazwie. Pierwszy ORP Rybitwa był poniemieckim trałowcem redowym typu FM z okresu międzywojennego, który służył w latach 1921-1931. Drugi ORP Rybitwa był jednym z serii sześciu polskich trałowców redowych typu JASKÓŁKA. Były to pierwsze i zarazem jedyne w okresie II Rzeczypospolitej okręty całkowicie zaprojektowane i zbudowane w kraju. Okręt służył w Marynarce Wojennej RP od 1935 do 1939 roku. Następnie został w czasie wojny wcielony do niemieckiej marynarki wojennej. Przetrwał wojnę i 25 stycznia 1946 jeszcze w Travemünde podniesiono na nim biało-czerwoną banderę i przywrócono mu nazwę ORP „Rybitwa”. Jednostka została wycofana dopiero w roku 1966 i przez kolejne lata pełniła funkcję barki koszarowej w gdyńskim porcie. Jako trzeci nazwę ORP Rybitwa nosił polski trałowiec bazowy projektu 206F, jeden z dwunastu okrętów tego typu. Wszedł do służby w 1967 i był w linii do 2002 roku. Nazwy nowych jednostek pływających – OORP Jaskółka, Rybitwa i Czajka – odnoszą się do pierwszych okrętów, które w latach 30-ych XX wieku tworzyły dywizjon minowców i zapisały chlubną kartę podczas walk w obronie polskiego wybrzeża w 1939 roku. Co istotne, były pierwszymi okrętami zaprojektowanymi przez polskich inżynierów i zwodowanymi w polskiej stoczni, zapoczątkowując historię współczesnego budownictwa okrętowego w Polsce.
Źródło: Wojsko Polskie
Przeczytaj też: