Zniszczenie krążownika Moskwa

Zdjęcie płonącego krążownika rakietowego Moskwa. / Zdjęcie: Źródło: PAP, Twitter

Krążownik rakietowy Moskwa najprawdopodobniej został trafiony rakietami Neptun przez wojska ukraińskie lub na okręcie wybuchła amunicja. Nie wiadomo do końca co było przyczyną detonacji i pożaru na pokładzie flagowego okrętu Floty Czarnomorskiej. Pentagon bierze pod uwagę różne scenariusze tego, co stało się z krążownikiem rakietowym Moskwa.

– Nie wiemy jeszcze, co wywołało eksplozje – mówi John Kirby, rzecznik prasowy Pentagonu.

Pamiętać należy iż w wojsku rosyjskim takie wypadki zdarzają się dość często i z reguły przyczyna leży w nie przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i regulaminów. Taki wypadek miał ostatnio miejsce w porcie Bierdańsk. Gdzie najprawdopodobniej podczas wyładunku amunicji doszło do eksplozji i zniszczenia okrętu wojennego.

Zdjęcia satelitarne zniszczonego rosyjskiego okrętu desantowego Saratow

Pierwsze informacje o pożarze, który wybuchł w rosyjskim krążowniku Moskwa, pojawiały się we wtorek wieczorem. O sytuacji na pokładzie flagowego okrętu Floty Czarnomorskiej poinformował doradca w kancelarii prezydenta Ukrainy Aleksiej Arestowicz.

Szef odeskiej administracji informował, że jeden z najnowocześniejszych okrętów rosyjskiej floty, który 24 lutego brutalnie zaatakował Wyspę Węży, został trafiony dwoma rakietami Neptun.

Rzecznik Pentagonu odnosząc się do sytuacji mówi w pierwszym komentarzu, że USA mają w tej chwili zbyt mało informacji, by potwierdzić, że okręt został trafiony pociskami ukraińskiej obrony.

John Kirby zabrał głos na antenie amerykańskiej telewizji MSNBC. Poinformował, że Stany Zjednoczone analizują wszystkie informacje dotyczące uszkodzenia krążownika.

– Widzieliśmy doniesienia w mediach społecznościowych, informujące o tym, że może trafił w krążownik Moskwa pocisk ukraińskiej obrony. Nie możemy tego wykluczyć, ale nie mamy teraz wystarczającej ilości informacji – powiedział rzecznik Pentagonu.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało z kolei w czwartek, że krążownik Moskwa “zachowuje swoją pływalność”, a jego główne uzbrojenie rakietowe nie jest uszkodzone. Rosjanie podkreślili, że ze względu na pożar amunicji, załoga została ewakuowana na inne jednostki. Przyczyny pożaru są wyjaśniane.

Ukraińskie dowództwo operacyjne, cytowane przez agencję Ukrinform dodało natomiast, że w wyniku ostrzału statek przewrócił się i zaczął tonąć.

Mamy więc dwie zupełnie inne informacje. Pamiętać jednak należy iż Rosjanie będą za wszelką cenę przekonywac iż jest to tylko wypadek i nic istotnego się nie wydarzyło. Gdyby ta wiadomość się potwierdziła byłaby to wizerunkowa “wtopa”. Strata okrętu flagowego na Morzu Czarnym osłabi i tak już nadwątlone morale a podbuduje Ukraińców do walki.

Źródło: wp.pl, PAP