Zmiana kontroli nad rakietami balistycznymi

USS Maryland (SSBN 738) (Blue) Wraca do bazy z patrolu bojowego. / Zdjęcie: US Navy
USS Maryland (SSBN 738) (Blue) Wraca do bazy z patrolu bojowego. / Zdjęcie: US Navy

Dowódca atlantyckich okrętów podwodnych zmienia taktyczną kontrolę nad rakietami balistycznymi.

Zmiana ta ma zapewnić skuteczniejszą metodę dowodzenia i kontroli sił podwodnych opartych na atomowych okrętach podwodnych klasy Ohio (SSBN), które przenoszą pociski balistyczne.

Przeniesienie misji i zadań CTG 114.4 do grupy okrętów podwodnych umożliwi bardziej bezpośrednią strukturę dowodzenia i kontroli naszej strategicznej części triady nuklearnej i jest kolejnym doskonałym przykładem tego, jaka ważna jest gotowość do współpracy i współdziałania sił podwodnych. Wiceadm. Spencer i jego zespół zapewnią doskonały nadzór nad atomowymi okrętami podwodnymi SSBN. Teraz będą mieli taktyczną kontrolę nad wszystkimi SSBN klasy Ohio pływającymi na Atlantyku.
– powiedział wiceadm. Daryl Caudle, dowódca, SUBLANT / dowódca, CTF 114.

Do zadań CTG 114.4 należy sprawowanie kontroli taktycznej (TACON) nad atomowymi okrętami podwodnymi SSBN klasy Ohio operującymi na Atlantyku, koordynowanie i prowadzenie próbnych startów rakiet balistycznych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych oraz kierowanie / koordynowanie ćwiczeń strategicznych dla SSBN na Atlantyku.

To ważna zmiana dla funkcjonowania okrętów podwodnych. Ze strategicznego punktu widzenia cenne jest geograficzne rozproszenie centrów dowodzenia i przeniesienie kontroli taktycznej na niższy poziom podejmowania decyzji. Mój zespół jest gotowy by sprostać nowym wyzwaniom.
– powiedział admirał John Spencer dowódca dziesiątej grupy okrętów podwodnych.

Submarine Group 10 zapewnia możliwości odstraszania morskiego, jest zdolna do prowadzenia specjalnych operacji z wykorzystaniem możliwości okrętów podwodnych klasy Ohio, które przenoszą pociski balistyczne.

Siły Okrętów Podwodnych Stanów Zjednoczonych zapewniają szkolenia, plany logistyczne, siłę roboczą i wsparcie operacyjne, aby utrzymać zdolność Sił do reagowania zarówno na potrzeby czasu pokoju, jak i wojny, zapewniając jednocześnie marynarce wojennej USA utrzymanie przewagi w przyszłości.

Źródło: www.navy.mil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.