Wody Arktyki nowym strategicznym szlakiem handlowym


Witold RYCHTER


Trzy rosyjskie okręty podwodne o napędzie atomowym i wynurzają się na Oceanie Arktycznym. / Zdjęcia: rosyjskie Ministerstwo Obrony
Trzy rosyjskie okręty podwodne o napędzie atomowym i wynurzają się na Oceanie Arktycznym. / Zdjęcia: rosyjskie Ministerstwo Obrony

Ministerstwo Obrony poinformowało poprzez artykuł umieszczony w gazecie „Izwiestija”, iż okręty podwodne Floty Pacyfiku o napędzie atomowym przeprowadzały wiosną ćwiczenia, a na początku tego lata ćwiczyły pokonywanie Północnej Drogi Morskiej. Ćwiczenia przeprowadzono w celu oceny możliwości okrętów podwodnych Projektu 949 w rejonie Arktyki. Podczas ćwiczeń okręty podwodne operowały na wodach Północnej Drogi Morskiej, wynurzając się sporadycznie w warunkach lodowych. 

Do misji tej wybrano atomowe okręty podwodne Projektu 949, uważane w Rosji za najskuteczniejsze jednostki do zwalczania zarówno okrętów nawodnych jak i okrętów podwodnych..

Okręty podwodne Projektu 949 zbudowano w latach 80. i 90., jako jedne z ostatnich okrętów podwodnych radzieckiego przemysłu stoczniowego. Jednostki te zostały opracowane pod kierunkiem wybitnego radzieckiego stoczniowca Igora Baranowa, który został mianowany generalnym projektantem projektu w 1977 roku.

Dziś trzy okręty podwodne z tej serii, a mianowicie Twer, Omsk i Tomsk, działają w 10. dywizji okrętów podwodnych Floty Pacyfiku. Pozostałe dwa okręty podwodne, Smoleńsk i Oryol, służą w 11. dywizji Floty Północnej.

Atomowy okręt podwodny proj. 949A K-150 Tomsk. / Zdjęcie: Sergey Konovalov
Atomowy okręt podwodny proj. 949A K-150 Tomsk. / Zdjęcie: Sergey Konovalov

Okręty podwodne Projektu 949 zostały pierwotnie zaprojektowane do zwalczania morskich sił nawodnych, jako nośniki torped i pocisków Granit. Oprócz walki z lotniskowcami te okręty podwodne mogą niszczyć wrogie siły desantowe i przeciwdziałać konwojom transportowym. Według gazety nie tak dawno okręty podwodne Projektu 949 zaczęły ćwiczyć ataki rakietowe na cele naziemne. Najprawdopodobniej ma to związek z działaniem rosyjskich okrętów podwodnych, które systematycznie ostrzeliwują cele na Ukrainie.

Podczas ćwiczeń prowadzono operacje przeciw okrętom podwodnym i przeciw okrętowym w północnej części Oceanu Spokojnego, aby zapobiec przedostawaniu się sił morskich nieprzyjaznych państw na dany akwen. Przyszłe manewry Floty Północnej będą poświęcone ochronie zachodniego odcinka Północnej Drogi Morskiej.

Ćwiczenia mające na celu ochronę Północnej Drogi Morskiej odbywają się m.in. w związku z globalnymi zmianami klimatycznymi. W niedalekiej przyszłości obszar lodowy na Oceanie Arktycznym zmniejszy się, co spowoduje uwolnienie ogromnych ilości wody i zwiększy się zagrożenie przedostaniem się potencjalnych sił nawodnych wroga do tego regionu.

Kontrola nad drogami wodnymi Północnego Szlaku Morskiego to najważniejsza strategiczna przewaga Rosji, uważają eksperci gazety Izwiestia. W tym obszarze możliwe są różne wrogie akty prowokacji ze strony Stanów Zjednoczonych, co sprawia, że konieczne jest jego stałe kontrolowanie.

Rosyjska marynarka wojenna przyjęła już do służby okręt podwodny BS-329 Biełgorod, który został opracowany na podstawie okrętu podwodnego Projektu 949. W trakcie budowy okręt podwodny został zmodyfikowany. W jego centralnej części, gdzie wcześniej znajdowały się silosy rakietowe, zbudowano dodatkowy 30-metrowy przedział.

Zmodyfikowany okręt podwodny ma długość ponad 180 m, czyli o 11 m więcej niż największy okręt podwodny typu Project 941 Akula i jest o 12 m dłuższy niż amerykański okręt podwodny typu Ohio.

Okręt podwodny BS-329 został zmodernizowany do przenoszenia jednostek podwodnych AS-31 Losharik i torped „Doomsday” Poseidon. Oprócz zadań wojskowych Biełgorod może również prowadzić działalność badawczą.

Atomowy okręt podwodny proj. 949A K-410 Smoleńsk
Atomowy okręt podwodny proj. 949A K-410 Smoleńsk

Przeczytaj też:

Dania wyśle ​​statki na Bałtyk w ramach NATO

Trzy rosyjskie okręty podwodne w Arktyce

Okręt podwodny Rosyjskiej Floty Północnej strzela na Morzu Barentsa

Rosyjskie okręty wojenne zestrzeliwują 8 pocisków manewrujących podczas ćwiczeń w Arktyce

Rośnie zagrożenie ze strony Rosji w Arktyce

Krążownik rakietowy Marszałek Ustinow w Arktyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *