Więzienie dla inżyniera US Navy i jego żony za sprzedaż tajemnic amerykańskiego atomowego okrętu podwodnego

Inżynier atomowy Marynarki Wojennej USA i jego żona zostali skazani na wieloletnie więzienie za spisek mający na celu sprzedaż tajemnic okrętów podwodnych obcemu krajowi. 44-letni Jonathan Toebbe i jego 46-letnia żona Diana Toebbe przyznali się w lutym do spisku mającego na celu sprzedaż informacji związanych z morskimi systemami napędu jądrowego.

Jonathan Toebbe został skazany na 19 lat i 3 miesiące więzienia, a jego żona na 21 lat i 8 miesięcy – poinformował Departament Sprawiedliwości.

Według dokumentów sądowych, Diana Toebbe pełniła funkcję obserwatora, podczas gdy jej mąż dostarczał zagranicznemu nabywcy ściśle tajne informacje na temat podwodnej technologii jądrowej w ramach serii „tajnych dostaw” wokół ich rezydencji w Annapolis w stanie Maryland.

Zagraniczny nabywca nie został zidentyfikowany, ale The New York Times, powołując się na osoby zaznajomione ze śledztwem, powiedziały, że pochodził z Brazylii. Diana Toebbe, nauczycielka w prywatnej szkole, początkowo nie przyznała się do zarzutu spiskowania w celu przekazania zastrzeżonych danych. Zmieniła jednak zeznania po tym, jak jej mąż przyznał się do winy, informując jednocześnie, że jego żona była częścią spisku.

Jonathan Toebbe pracował jako inżynier jądrowy dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych i był odpowiedzialny za podwodne systemy będące częścią napędu atomowego okrętów podwodnych, kiedy para została aresztowana 9 października 2021 r.

Źródło: elsnorkel.com/

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *