Więcej okrętów US Navy w Europie

Print Friendly, PDF & Email
Baza Rota w Hiszpanii. / Zdjęcie: US Navy
Baza Rota w Hiszpanii. / Zdjęcie: US Navy

Według informacji płynących z Białego Domu administracja prezydenta Bidena planuje wzmocnienie amerykańskiej obecności w Europie. Do bazy Rota w Hiszpanii na stałe mają zostać skierowane 2 dodatkowe niszczyciele typu Arleigh Burke. Porozumienie w tej sprawie zostało zawarte pomiędzy Joe Bidenem a premierem Hiszpanii Pedro Sánchezem. Decyzja ta jest związana z toczącą się wojną między Ukrainą a Rosją i ma na celu wzmocnienie sił nawodnych tak by w większym stopniu chronić szlaki morskie.

“Będziemy pracować nad porozumieniem, by zwiększyć liczbę niszczycieli stacjonujących w bazie marynarki wojennej Rota, co wzmocni nasze relacje obronne” – powiedział Biden podczas wspólnego wystąpienia po spotkaniu z Sanchezem w pałacu Moncloa w Madrycie.

Stosowne ustalenia zostały zawarte w czasie szczytu NATO w Madrycie. Nie wiadomo, które niszczyciele zostaną skierowane do Europy. Obecnie w Hiszpanii stacjonują niszczyciele USS Arleigh Burke (DDG 51), USS Ross (DDG 71), USS Porter (DDG 78) i USS Roosvelt (DDG 80).

Biden podziękował Sanchezowi za wysłanie dodatkowych sił do natowskiego kontyngentu na Łotwie i zapowiedział ogłoszenie dodatkowego wzmocnienia wschodniej flanki.

“Rezultat jest taki: razem, Sojusz wzmacnia swoją obronność przeciwko zagrożeniom ze Wschodu i wyzwaniom z Południa” – podkreślił amerykański prezydent.

Dzięki nowym jednostkom liczba amerykańskich okrętów w Europie z systemem Aegis wzrośnie do 6. Amerykańskie plany zakładają również utworzenie w Rocie dodatkowej eskadry śmigłowców morskich. Plany wzmocnienia amerykańskiej obecności w Europie są efektem rosyjskiej inwazji na Ukrainę i zmianami w systemie bezpieczeństwa w Europie.

Przeczytaj też:

Początek budowy kolejnego niszczyciela min dla 8FOW

Barracuda Duguay-Trouin rozpoczęła próby morskie

USA i Japonia przeprowadziły dwustronne ćwiczenia morskie

Współpraca 8 FOW z siłami 16 DZ w ramach ćwiczenia ZALEW-23

Sojusznicze szkolenie na Bałtyku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *