VII zmiana PKW IRINI

13 lutego na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy VII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU IRINI. Przed południem zmiana PKW odleciała do bazy Sigonella na Sycylii.

Żołnierzy wyruszających na kolejną zmianę PKW pożegnali: dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Andrzej Szczotka, Dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowódca Komponentu Morskiego, wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódcy baz lotnictwa morskiego, kadra kierownicza BLMW i rodziny udających się na misję żołnierzy. Dowódcą VII zmiany PKW IRINI jest kmdr por. Mariusz Konopko z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego. Modlitwę w intencji żołnierzy udających się na misję odmówił ks. por Tomasz Wojciechowski, kapelan BLMW. Protokolarnego przekazania sił pomiędzy Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych a Dowództwem Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych dokonali: dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Andrzej Szczotka w imieniu Dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowódca Komponentu Morskiego, wiceadmirał Krzysztof Jaworski w imieniu Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Po zakończeniu uroczystości żołnierze VII zmiany, samolotem Sił Powietrznych C-130E Hercules, przemieścili się do bazy Sigonella na Sycylii. Po przejęciu obowiązków, rozpoczną działania mandatowe w ramach misji Unii Europejskiej EUNAVFORMED. Wtedy do kraju powróci szósta zmiana PKW, która rozpoczęła działania w środkowej części Morza Śródziemnego, w sierpniu ubiegłego roku.

***

W maju 2015 roku Rada Unii Europejskiej ustanowiła misję EUNAVFOR MED której celem było rozbijanie przemytu migrantów i handlu ludźmi w centralnej części Morza Śródziemnego. We wrześniu 2015 roku, dwa miesiące po oficjalnym rozpoczęciu, misja otrzymała nazwę Sophia. W drugiej połowie 2017 roku Dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymał zadanie sformowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU SOPHIA, który miał działać w ramach operacji wojskowej UE. Bazą, sformowanego w styczniu 2018 roku, kontyngentu stała się baza NATO Sigonella, położona na Sycylii, 15 km na zachód od Katanii. 12 lutego 2018 roku, na lotnisku 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach odbyła się uroczystość pożegnania I zmiany PKW EU SOPHIA.

Zadania PKW EU SOPHIA obejmowały działania zmierzające do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspierania morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji. 31 marca 2020 roku Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o zakończeniu operacji EUNAVFOR MED SOPHIA i rozpoczęciu z dniem 1 kwietnia 2020 roku operacji EUNAFOR MED IRINI (z gr. pokój). Pełniąca misję na teatrze działań IV zmiana PKW EU SOPHIA z dniem 1 kwietnia 2020 roku przejęła zadania mandatowe operacji EUNAFOR MED IRINI, stając się I zmianą PKW EU IRINI.

Głównym zadaniem misji jest wdrożenie embarga na broń ONZ, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2292, zapobieganie nielegalnemu wywozowi z Libii ropy naftowej oraz zapewnianie wsparcia w tworzeniu zdolności i szkoleniu libijskiej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej, w zadaniach związanych z egzekwowaniem prawa na morzu. Celem operacji jest także zakłócanie modelu działalności sieci przemytu ludzi i handlu ludźmi, zgodnie z prawem międzynarodowym, w tym Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza, rezolucjami RB ONZ oraz międzynarodowym prawem praw człowieka. Siedzibą główną dowodzącego operacją jest Rzym.

Źródło: wojsko-polskie.pl