USS Kearsarge zawitał do Gdyni

Okręt desantowo-transportowy USS Kearsarge. / Zdjęcie: US Navy

Okręt US Navy USS Kearsarge wpłynął do Gdyni. W porcie 257-metrowa jednostka będzie przebywać do poniedziałku 19 września. To nie lada gratka, bowiem tak duże okręty rzadko przybywają na wody Morza Bałtyckiego. Okręt zacumował przy nabrzeżu francuskim.

W tym czasie USA Kearsarge (okręt desantowo-transportowy) ma uzupełnić zapasy i zapewnić odpoczynek załodze po długim rejsie. Na okręcie przebywają oddziały piechoty morskiej, które nieustanie się szkolą i ćwiczą swoją sprawność fizyczną. Załoga statku w sytuacjach kryzysowych może liczyć ponad 2 tys. osób, ale na pokładzie przebywa jednocześnie do 1 tys. jej członków załogi.

Okręt USS Kearsarge zastąpił przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni okręt USS Guston Hall, który we wtorek przepłynął do gdańskiego portu i zacumował w Wolnym Obszarze Celnym (WOC) w Nowym Porcie.

USS Kearsarge dla niewtajemniczonych wygląda jak lotniskowiec, ale jest okrętem transportowym typu Wasp.
/ Zdjęcie: US Navy

Okrety tego typu mogą przenosić:

• poduszkowce do szybkiego przemieszczania oddziałów
  • samoloty uderzeniowe AV-8B Harrier do bliskiego wsparcia lotniczego sił uderzeniowych
  • wielozadaniowe zmiennowirnikowce pionowego lub krótkiego startu i lądowania typu MV-22B Osprey
  • ciężkie śmigłowce CH-53E Super Stallion
  • śmigłowce użytkowe UH-1Y Genom.

Źródło: wp.pl, trojmiasto.pl