USS Donald Cook kończy dziesiąty patrol

USS Donald Cook (DDG 75) podczas ćwiczeń BALTOPS 2020, (8 czerwca 2020 r.) / Zdjęcie US Navy
USS Donald Cook (DDG 75) podczas ćwiczeń BALTOPS 2020, (8 czerwca 2020 r.) / Zdjęcie US Navy

Niszczyciel pocisków kierowanych USS Donald Cook (DDG 75) w klasy Arleigh Burke powrócił do Naval Station Rota, w Hiszpanii, po ukończeniu dziesiątego patrolu w obszarze operacji 6. Floty USA (C6F).

USS Donald Cook rozpoczął patrol od wzięcia udziału w kursie ćwiczeniowym okrętów podwodnych Royal Navy (SMCC) z jednostkami z Niemiec, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Ćwiczenie doskonaliły wspólne umiejętności walki z okrętami podwodnymi wśród wielonarodowej grupy.

„To był zaszczyt uczestniczyć w światowej klasy szkoleniu SMCC dla przyszłych dowódców okrętów podwodnych naszego kraju partnerskiego” – powiedział Cmdr. Kelley Jones, dowódca Donalda Cooka.

„Przez cały czas podczas ćwiczeń wiedziałem, doskonaliliśmy własne umiejętności w wyszukiwaniu i lokalizowaniu okrętów podwodnych. Jednocześnie stawaliśmy się coraz lepsi w ukrywaniu się – jest to korzystne dla bezpieczeństwa opartego na odstraszaniu w tym regionie”.

Po SMCC Donald Cook przepłynął Cieśninę Duńską, aby przeprowadzić operacje na Morzu Bałtyckim, operując z flotami litewskimi i niemieckimi.

Po wyjściu z Bałtyku Donald Cook utworzył grupę w której skład weszły następujące okręty: USS Roosevelt (DDG 80), USS Porter (DDG 78), oraz HMS Kent (F 78) należący do Royal Navy. SAG przeprowadziła operacje bezpieczeństwa morskiego na Morzu Bar

USS Donald Cook wziął również udział w 49. corocznym ćwiczeniu BALTOPS 2020, w którym uczestniczyło 19 sojuszników i krajów partnerskich NATO w tym jednostki polskie.

„BALTOPS był doskonałą okazją do zademonstrowania umiejętności, których nauczyliśmy się podczas dwóch poprzednich wspólnych ćwiczeń, w których braliśmy udział podczas patrolu 10” – powiedział Jones.

Źródło: US Navy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *