USS Arleigh Burke (DDG 51) przybywa do Sztokholmu

Print Friendly, PDF & Email
Niszczyciel rakietowy USS Arleigh Burke (DDG 51) typu Arleigh Burke podczas ćwiczenia z kutrem rakietowym typu Hamina fińskiej marynarki wojennej FNS Hamina (80) oraz okrętem szwedzkiej marynarki wojennej HMS Kullen (M74), 15 lipca 2022 r. / Zdjęcie: US Navy
Niszczyciel rakietowy USS Arleigh Burke (DDG 51) typu Arleigh Burke podczas ćwiczenia z kutrem rakietowym typu Hamina fińskiej marynarki wojennej FNS Hamina (80) oraz okrętem szwedzkiej marynarki wojennej HMS Kullen (M74), 15 lipca 2022 r. / Zdjęcie: US Navy

Niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke USS Arleigh Burke (DDG 51) przybył do Sztokholmu w Szwecji z zaplanowaną wizytę.

Podczas pobytu w Sztokholmie marynarze z Arleigh Burke będą mieli okazję poznać okolicę, odwiedzić miejsca dziedzictwa kulturowego i pogłębić relacje międzysojusznicze ze Szwedami. Arleigh Burke bierze udział w trzecim patrolu w rejonie działań Sił Morskich USA Europa-Afryka (NAVEUR-NAVAF) jako członek Forward Deployed Naval Forces-Europe (FDNF-E). Okręt dołączył do sił FDNF-E w kwietniu 2021 roku, zastępując inny niszczyciel typu Arleigh Burke, USS Donald Cook (DDG 75).

Arleigh Burke rozpoczął patrol 2 lutego 2023 r. wypływając z portu macierzystego Naval Station Rota w Hiszpanii. Od 7 lutego 2023 r. operuje na Morzu Bałtyckim.

Wpływ ciężkiej pracy załogi podczas naszego pobytu w porcie był natychmiastowy. Ukończyliśmy rygorystyczny cykl szkoleniowy i naprawy okrętu przed Patrolem 3, a załoga jest doskonale przygotowana.

– powiedział kmdr. Peter Flynn, dowódca Arleigh Burke.

Przybycie niszczyciela rakietowego Arleigh Burke do Sztokholmu jest następstwem niedawnych dwustronnych ćwiczeń nurkowania pod lodem pomiędzy nurkami Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych przydzielonymi do Dowódcy, Grupy Zadaniowej (CTF) 68 i nurkami Szwedzkich Sił Zbrojnych w Boden w Szwecji. Sztokholm był również gospodarzem ćwiczeń Baltic Operations (BALTOPS) w czerwcu 2022 r., odgrywając kluczową rolę w najważniejszych corocznych ćwiczeniach morskich w regionie.

Wizyty w portach i możliwości szkoleniowe, takie jak te, pokazują bliską i trwałą więź między Stanami Zjednoczonymi a Szwecją. Oba kraje zobowiązały się do współpracy z państwami Morza Bałtyckiego w celu zapewnienia regionalnego bezpieczeństwa i stabilności.

Z niecierpliwością czekamy na rozszerzenie tych wysiłków na integrację z naszymi sojusznikami z NATO i europejskimi partnerami. Cieszymy się, że zawitamy do Sztokholmu w Szwecji, gdzie Szwedzi hojnie goszczą nasz okręt i załogę. To dopiero początek patrolu 3 i cieszymy się, że możemy pokazać wszystkim, dlaczego jesteśmy wiodącym niszczycielem US Navy.

– powiedział Flynn.

Niszczyciele FDNF-E rutynowo operują na wodach Europy i Afryki, od Przylądka Dobrej Nadziei po koło podbiegunowe, demonstrując swoje mistrzostwo w obszarze morskim. Arleigh Burke jest jednym z czterech niszczycieli Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych stacjonujących w Bazie Marynarki Wojennej Rota w Hiszpanii i przydzielonych do dowódcy grupy zadaniowej 65 wspierającej architekturę zintegrowanej obrony przeciwrakietowej NATO.

Od ponad 80 lat Siły Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Europie i Siłach Morskich Stanów Zjednoczonych w Afryce (NAVEUR-NAVAF) nawiązują strategiczne relacje z naszymi sojusznikami i partnerami, wykorzystując wspólne wartości w celu zachowania bezpieczeństwa i stabilności.

Z siedzibą w Neapolu we Włoszech, NAVEUR-NAVAF obsługuje siły morskie USA w obszarach odpowiedzialności Dowództwa Europejskiego USA (USEUCOM) i Dowództwa Afryki USA (USAFRICOM). Szósta Flota Stanów Zjednoczonych jest na stałe przydzielona do NAVEUR-NAVAF i wykorzystuje siły morskie w pełnym spektrum wspólnych i morskich operacji.

Źródło: US Navy

Przeczytaj też:

Systemy Thales MCM wykazują interoperacyjność z marynarkami wojennymi NATO

Nowa chińska torpeda o napędzie atomowym miałaby zasięg 10 000 kilometrów

Atomowy okręt podwodny HMS Anson opuścił stocznię w Barrow w Furness

Wzrost aktywności US Navy na Oceanie Arktycznym

Siły amerykańskie i japońskie przeprowadzają ćwiczenia Resilient Shield 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *