USA wraz z Ukrainą planuja zniszczenie Floty Czarnomorskiej

Płonący krążownik rakietowy Moskwa. / Zdjęcie: /twitter.com/UAWeapons

Zatopienie okrętu flagowego Floty Czarnomorskiej Moskwa i dużego okrętu desantowego Saratow (oraz kilku mniejszych jednostek) przez ukraińskie rakiety Neptun i Toczka U sprawiło, że administracja Joego Bidena rozpoczęła przygotowanie planu odblokowania ukraińskich portów – informuje Reuters, powołując się na urzędników Białego Domu i źródła w Kongresie.

Stany Zjednoczone pracują nad rozpoczęciem dostaw zaawansowanych rakiet przeciwokrętowych do Ukrainy. Podobne pociski mogłyby zmusić Rosję do zniesienia blokady wybrzeża Morza Czarnego. Dzięki temu można by odblokować porty ukraińskie i zacząć dostarczać do wielu państw zalegające w ukraińskich magazynach zboże.

Wcześniej Stany Zjednoczone powstrzymywały się od dostaw podobnych systemów rakietowych. Po pierwsze wymagają one odpowiedniego przeszkolenia wojskowego. Po drugie pojawiają się obawy, że rakiety mogłyby zostać przejęte przez armię rosyjską (Amerykanie nie chcieliby by Rosjanie poznali rozwiązania techniczne używanej przez nich broni) lub sprowokować eskalację konfliktu.

Stanowisko Białego Domu ulega jednak zmianom. Jednym z powodów jest to, że blokada ukraińskich portów uniemożliwia eksport 25 mln ton zboża. Bez tych dostaw krajom Afryki i Bliskiego Wschodu grozi głód, a dotychczasowe próby negocjacji z Kremlem nie powiodły się. Rosja domaga się przynajmniej częściowego zniesienia sankcji w zamian za wypuszczenie na rynek ukraińskiej pszenicy.

Strona rosyjskia jest nieugięta i nie chce odblokowania portów ukraińskich. Obecność rosyjskich okrętów wojennych na Morzu Czarnym skutecznie odstrasza wielu armatorów. Już wcześniej rosjanie kilka razy ostrzelali i uszkodzili neutralne statki zbliżające się do portów ukraińskich a kilka jednostek w wyniku ostrzału zatopili.

Rosyjskie okręty wojenne ostrzelały turecki masowiec

Rosjanie ostrzelali w Mariupolu cywilny statek z Dominikany

Rosjanie zaminowali wody wokół ukraińskich portów

Zatonął estoński statek towarowy zajęty wcześniej na Morzu Czarnym przez Rosjan