US Navy wycofała atomowy okręt podwodny USS Oklahoma City

USS Oklahoma City SSN-723. / Zdjęcie: northropgrumman.com
USS Oklahoma City SSN-723. / Zdjęcie: northropgrumman.com

20 maja 2022 roku w Puget Sound Naval Shipyard and Intermediate Maintenance Facility w Bremerton w stanie Waszyngton wycofano ze służby w US Navy okręt podwodny z napędem jądrowym USS Oklahoma City SSN-723. Okręt podwodny wszedł do służby w 1988 roku i po 34 latach został skreślony ze stanu floty.

Uroczystość zakończyła się opuszczeniem flagi państwowej i zdaniem wachty. USS Oklahoma City (SSN 723) jest jednostką typu Los Angeles Flight II. Był to drugi okręt Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych noszący tę nazwę. Wcześniej należała ona do krążownika lekkiego CL 91 typu Cleveland, przebudowanego po II wojnie światowej na krążownik rakietowy CLG 5.

Kontrakt na jego budowę SSN 723 przyznano stoczni Newport News Shipbuilding and Dry Dock Company w Newport News w stanie Wirginia 13 sierpnia 1981 roku, a jego stępkę położono 4 stycznia 1984 roku. Wodowanie odbyło się 2 listopada 1985 roku, a oddanie do eksploatacji 9 lipca 1988 roku.

Podczas procesu dezaktywacji w Puget Sound Naval Shipyard and Intermediate Maintenance Facility usunięte zostanie paliwo jądrowe z reaktora, a kadłub zostanie zacumowany w bezpiecznym miejscu do czasu oficjalnego wycofania okrętu z eksploatacji. Załoga zostanie przeniesiona na inny okręt lub do innego dowództwa. USS Oklahoma City powróciła z ostatniego rejsu 20 sierpnia 2021 roku, po tym jak została wysłana w rejon Azji i Pacyfiku.


USS Oklahoma City (SSN-723) – amerykański wielozadaniowy okręt podwodny z napędem atomowym typu Los Angeles. Okręt ten należał do drugiej grupy jednostek 688, które wyposażone zostały w dwanaście pionowych wyrzutni pocisków manewrujących. Jako okręt zmodyfikowanej w ten sposób generacji jednostek 688, dysponował możliwością wystrzeliwania torped mk.48, pocisków manewrujących, a także stawiania min, poprzez wykorzystanie czterech dziobowych wyrzutni torpedowych, jak też wystrzeliwania pocisków Tomahawk SLCM z wyrzutni typu VLS. Jednostka o długości 110 metrów i wyporności w zanurzeniu wynoszącej 6927 długich ton, dzięki napędowi atomowemu zapewnianemu przez siłownię o mocy 30000 KM z reaktorem wodnociśnieniowym S6G, zdolna była do pływania podwodnego z prędkością 33 węzłów. 13 listopada 2002 roku, okręt płynąc w zanurzeniu niegroźnie zderzył się z norweskim gazowcem Norman Lady.

USS Oklahoma City (SSN 723) przybywa z wizytą do portu Souda. / Zdjęcie: Paul Farley, U.S. Navy
USS Oklahoma City (SSN 723) przybywa z wizytą do portu Souda. / Zdjęcie: Paul Farley, U.S. Navy

Przeczytaj też:

Northrop Grumman finalizuje projekt Hypersonic and Ballistic Tracking Space Sensor

Ruszają ćwiczenia Defender Europe 2022 i Swift Response 2022

L3Harris kończy projekt Hypersonic and Ballistic Tracking Space Sensor

Atomowe okręty podwodne US Navy w rejonie Korei Północnej

Royal Navy zamawia bezzałogowe systemy przeciwminowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *