US Navy pozbywa się fregat typu Freedom

Print Friendly, PDF & Email
Fregata USS Freedom. / Zdjęcie: US Navy
Fregata USS Freedom. / Zdjęcie: US Navy

US Navy postanowiła wycofać dziewięć okrętów wojennych typu Freedom w roku fiskalnym 2023, który rozpoczyna się w październiku tego roku. Decyzja ta oznacza całkowitą rezygnację z tego jak się okazało nieudanego typu jednostek. Brak tych okrętów ma być zastąpiony okrętami z programu budowy fregat typu Constellation.

Program budowy fregat typu Freedom zakładał łącznie 16 okrętów (Littorial Combat Vessel) produkowanych przez konsorcjum Lockheed Martina. Do kwietnia 2022 roku ukończono 10 tych jednostek, z czego prototypowy Freedom został już wycofany z użytku. Teraz wygląda na to że US Navy pozbędzie się również pozostałych jednostek.

Chodzi o okręty:

  • USS Fort Worth (LCS-3),
  • USS Milwaukee (LCS-5),
  • USS Detroit (LCS-7),
  • USS Little Rock (LCS-9),
  • USS Sioux City (LCS-11),
  • USS Wichita (LCS-13),
  • USS Billings (LCS-15),
  • USS St. Louis (LCS-19).

Poza nimi w 2023 roku ma zostać wycofanych jeszcze 15 jednostek innego typu. LCS-y to jednak jednostki bardzo młode. Najnowsze jednostka została oddana do służby latem 2020 roku. Co więcej pozostałe sześć znajduje się w różnych stadiach budowy w tym dwie są już na etapie wyposażania. Nie wykluczone, że US Navy postanowi przeznaczyć te jednostki na eksport za pośrednictwem procedury EDA.

Defense Articles (EDA). Ten swoisty „pchli targ”, stanowi możliwość przekazania używanego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zbędnego Siłom Zbrojnym Stanów Zjednoczonych, zaprzyjaźnionym państwom.

Okręty typu LCS zostały zaprezentowane na początku XXI wieku i zaczęły wchodzić do służby począwszy od 2008 roku. Od samego początku jednostki te napotykały na liczne problemy techniczne, a w dodatku zabrakło środków finansowych na ich moduły zadaniowe z uzbrojeniem, skutkiem czego wiele z nich nigdy nie osiągnęło pełnej wartości bojowej i nie mogły być wykorzystywane do działań innych niż patrolowe. Ostatnio część jednostek doposażono w rakiety przeciwokrętowe NSM.

Gdy okręty zaczęły wchodzić do służby w US Navy próbowano znaleźć zastosowanie dla typu Freedom dodając im m.in., holowane sonary zaawansowanego typu AN/SQS-62 Raytheona. Okazało się, jednak, że te holowane urządzenia są wysoce niestabilne kiedy holuje je jednostka tego typu. Wycofanie wszystkich okrętów typu Freedom w 2023 roku wraz z jednostkami przeznaczonymi do wykreślenia ze stanu floty ma przynieść aż 3,6 mld USD oszczędności.

Zaoszczędzone w ten sposób fundusze mają być przekierowane na nowy program fregat typu Constellation, który jest oparty o europejskie fregaty typu FREMM. Fregaty Constellation otrzymają jednak inny sonar do wykrywania okrętów podwodnych – CAPTAS-4 produkcji Thalesa. Rozwiązanie to jest stosowane na fregatach FREMM i na brytyjskich fregatach Typ 23. i Typ 26. Propozycja wycofania okrętów typu Freedom musi uzyskać jeszcze zgodę Kongresu, który już raz podjął decyzję wbrew woli marynarki i nakazał kontynuację budowy całej serii. US Navy w roku 2022 US Navy próbowała pozbyć się trzech jednostek typu Freedom – USS Fort Worth, USS Detroit i USS Little Rock.


USS Freedom (LCS 1) na Morzu Południowochińskim. / Zdjęcie: U.S. Navy
USS Freedom (LCS 1) na Morzu Południowochińskim. / Zdjęcie: U.S. Navy

Fregaty typu Freedom (LCS) – to okręty nowego typu przeznaczone do walki na wodach litoralnych (ang. Littoral Combat Ship). Typ Freedom jest szybkim okrętem o napędzie konwencjonalnym i bardzo wysokiej manewrowości, przeznaczonym w pierwszym rzędzie do operacji na wodach płytkich i przybrzeżnych.

Jego przeznaczeniem miało być przeciwdziałanie potencjalnym zagrożeniom asymetrycznym ze strony min morskich, cichych okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym, a także zwalczanie przemytu niebezpiecznych materiałów oraz grup terrorystycznych i pirackich na szybkich, uzbrojonych łodziach motorowych. Według założeń okręty klasy LCS miały wyróżniać się modułowością wariantów uzbrojenia oraz dostosowaniem do operowania z niego różnych rodzajów pojazdów bezzałogowych (dronów) oraz sił specjalnych.

Źródło: defence24.pl

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *