US Navy otrzymała okręt podwodny typu Virginia USS Oregon

Członkowie załogi dołączeni do okrętu podwodnego USS Oregon typu Virginia przejmują okręt podczas ceremonii przekazania do eksploatacji w Groton w stanie Connecticut. Źródło: zdjęcie Marynarki Wojennej USA wykonane przez głównego podoficera Joshuę Karstena.
Członkowie załogi dołączeni do okrętu podwodnego USS Oregon typu Virginia przejmują okręt podczas ceremonii przekazania do eksploatacji w Groton w stanie Connecticut. Źródło: zdjęcie Marynarki Wojennej USA wykonane przez głównego podoficera Joshuę Karstena.

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych otrzymała do użytku 20. okręt podwodny typu Virginia klasy Block IV o napędzie atomowym, USS Oregon (SSN 793). Okręt został przekazany do użytku podczas tradycyjnej ceremonii, która odbyła się 28 maja w Naval Submarine Base New London w Groton w stanie Connecticut. Była to pierwsza ceremonia przekazania okrętu podwodnego od 2019 roku.

Podczas uroczystości “matka chrzestna” okrętu, Dana L Richardson, żona byłego szefa operacji morskich (CNO) admirała Johna Richardsona, wydała tradycyjne rozkazy załodze statku. Po otrzymaniu rozkazu „obsadzić nasz okręt i ożywić go”, żeglarze z Oregonu uroczyście wbiegli na pokład statku.

W październiku 2019 r. US Navy ochrzciła SSN 793 w stoczni General Dynamics Electric Boat’s (GDEB) w Groton w stanie Connecticut.

Nowo oddany do użytku okręt podwodny to trzeci okręt wojenny US Navy o nazwie Oregon. Dyrektor programu Naval Nuclear Propulsion, admirał Frank Caldwell, powiedział:

„Oregon i inne okręty podwodne typu Virginia nie tylko utrzymają, ale wykorzystają naszą przewagę w podmorskich działaniach wojennych. “

„Wkrótce USS Oregon pokarze na co go stać, będzie cicho się skradał, pokarze swoją siłę ognia i wytrzymałość, by bezszelestnie podróżować po oceanach świata bez możliwości wykrycia go. Okręt wraz z załogą będzie zbierać informacje, przygotowywać się do ewentualnej wojny i – jeśli to konieczne – szybko i bez ostrzeżenia uderzać z głębin, aby odpowiedzieć na wezwanie narodu ”.

Drugi okręt podwodny z bloku IV we flocie klasy Virginia ma 377 stóp długości i 34 stopy szerokości. Może pomieścić około 140 osób i działać z maksymalną prędkością 25 km. Na nowych okrętach podwodnych Block IV wprowadzono zmiany konstrukcyjne na małą skalę w celu wydłużenia cyklu życia okrętów podwodnych i obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Zmiany pozwolą marynarce wojennej USA na zwiększenie liczby okrętów do 15 i zmniejszenie planowanych remontów do trzech.

Przeczytaj też:

US Navy planuje wystrzelenie pocisku naddźwiękowego z okrętu podwodnego

Curtiss-Wright z 130 milionowym kontraktem

Broń laserowa na USS Minnesota

Rosyjska marynarka wojenna otrzymała pod koniec 2021 r. trzy okręty podwodne

Rosyjska Marynarka Wojenna otrzymała nowy okręt podwodny

1 Odpowiedź

  1. dawid pisze:

    Wreszcie jakaś odpowiedź Amerykanów na nowe okręty podwodne Rosjan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *