Rosyjskie manewry na Morzu Czarnym

Rosyjskie okręty wojenne> / Zdjęcie: Agencja AFP
Rosyjskie okręty wojenne. / Zdjęcie: Agencja AFP

Rosyjskie okręty marynarki wojennej ćwiczą bitwę morską z siłami wroga na Morzu Czarnym

„Ćwiczenie miało na celu przećwiczenie działań załóg w przypadku równoczesnych zagrożeń zarówno z powietrza, jak i morza” – czytamy w oświadczeniu Floty.

Okręty przeciw okrętom podwodnym z bazy marynarki wojennej w Noworosyjsku ćwiczyły obronę powietrzną i bitwę morską z siłami wroga podczas ćwiczeń na Morzu Czarnym – poinformowało w środę biuro prasowe rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

„Załogi małych okrętów do zwalczania okrętów podwodnych Yeisk i Suzdalets z bazy marynarki wojennej Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku przeprowadziły ćwiczenia w celu obrony powietrznej i bitwy morskiej”, podało biuro prasowe w oświadczeniu.

Załogi rozlokowały się na wyznaczonych obszarach, po czym wykonały zadanie poszukiwania, śledzenia i eliminowania uzbrojenia powietrznego pozorowanego wroga. Okręty wojenne ostrzeliwały cele morskie i powietrzne z dział artyleryjskich i systemów rakietowych ziemia-powietrze, podało biuro prasowe.

„Ćwiczenie miało na celu przećwiczenie działań załóg w przypadku równoczesnych zagrożeń zarówno z powietrza, jak i morza” – czytamy w oświadczeniu.

Biuro prasowe Floty Czarnomorskiej podało wcześniej w środę, że ponad 20 okrętów bojowych i okrętów Floty wypłynęło ze swoich baz morskich w Sewastopolu i Noworosyjsku na ćwiczenia na wodach Morza Czarnego.

Ogromne ćwiczenia rosyjskiej marynarki wojennej

Zgodnie z planem szkolenia Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na 2022 r., w okresie styczeń-luty br. odbędzie się seria ćwiczeń morskich we wszystkich obszarach odpowiedzialności flot Marynarki Wojennej pod generalnym dowództwem Naczelnego Dowódcy Marynarki Wojennej Rosji. Admirał Nikołaj Jewmenow.

Manewry morskie będą koncentrować się na działaniach Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych w celu ochrony interesów narodowych Rosji na wielu akwenach morskich oraz przeciwdziałania zagrożeniom militarnym dla Rosji.

Ćwiczenia obejmą akweny morskie sąsiadujące z terytorium Rosji, a także ważne operacyjnie obszary Oceanu Atlantyckiego, Pacyfiku i Indyjskiego. Oddzielne ćwiczenia będą prowadzone na Morzu Śródziemnym, Morzu Północnym i Ochockim, na północno-wschodnim Atlantyku i na Pacyfiku.

Łącznie we wszystkich ćwiczeniach ma wziąć udział ponad 140 okrętów wojennych i statków wsparcia, ponad 60 samolotów, 1000 elementów sprzętu wojskowego i około 10 000 żołnierzy.

Jeszcze nigdy w historii najnowszej Rosji nie było takiej aktywności niemal całej rosyjskiej floty.

Źródło: Agencja Informacyjna TASS

Zobacz też:

Chiny, Rosja i Iran przeprowadziły manewry morskie na Oceanie Indyjskim

Chiny i Rosja prowadzą wspólne ćwiczenia antypirackie na Morzu Arabskim

20 okrętów wypłynęło na Morze Bałtyckie na ćwiczenia

Dania wyśle ​​statki na Bałtyk w ramach NATO

Rosjanie wystrzelili pocisk manewrujący Kalibr z okrętu podwodnego typu Kilo Volkhov

Rosyjska grupa zadaniowa na Oceanie Indyjskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *