Turcja zablokuje cieśniny dla rosyjskich okrętów wojennych

Rosyjski okręt podwodny Rostov nad Donem typu Kilo przepływający przez cieśniny Tureckie..
Rosyjski okręt podwodny Rostov nad Donem typu Kilo przepływający przez cieśniny Tureckie.

Turcja zdecydowała, że nie będzie przepuszczać okrętów wojennych przez cieśniny Bosfor i Dardanele.

– Wdrożyliśmy to, co zakłada Konwencja z Montreux i będziemy to robić od teraz – powiedział szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu.

Konwencja pozwala zamknąć cieśniny dla okrętów państw znajdujących się w stanie wojny.

– Wdrożyliśmy to, co zakłada Konwencja z Montreux i będziemy to robić od teraz. Do dzisiaj nie było prośby o przejście przez cieśniny – poinformowała państwowa agencja informacyjna Anatolia, powołując się na wypowiedź Cavusoglu.

Co najmniej cztery rosyjskie okręty czekają obecnie na decyzję Turcji o wypłynięciu z Morza Śródziemnego.

Turcja już w poniedziałek poinformowała, że zastosuje Klauzulę Konwencji z Montreux, pozwalającą na ograniczenie ruchu rosyjskich okrętów w cieśninach tureckich, gdyż w Ukrainie toczy się wojna.

Wymagane jest 15 dniowe powiadomienie

Dokument ponadto zobowiązuje leżące nad Morzem Czarnym państwa-strony porozumienia m.in. do powiadomienia z 15-dniowym wyprzedzeniem o wysłaniu tam mniejszych okrętów wojennych.

Cieśniny stanowią jedyny morski dostęp do zamkniętego w granicach sześciu państw Morza Czarnego. Oprócz Turcji, Rosji i Ukrainy są to Bułgaria, Rumunia i Gruzja.

O zablokowanie ruchu przez Cieśniny Bosfor i Dardanele dla rosyjskiej floty wojennej apelowała wcześniej do Turcji Ukraina. Wołodymyr Zełenski podziękował wówczas prezydentowi Turcji i mieszkańcom tego kraju za “silne wspieranie” Ukrainy.

We wpisie na Twitterze opublikowanym po rozmowie telefonicznej obu przywódców, ukraiński prezydent napisał, że turecki zakaz wpływania na Morze Czarne wydany dla rosyjskich okrętów wojennych oraz znacząca pomoc wojskowa i humanitarna są dziś niezwykle ważne. “Mieszkańcy Ukrainy nigdy tego nie zapomną!” – napisał Wołodymyr Zełenski.

Stanowisko Turcji

Jest to kolejny pozytywny krok społeczności międzynarodowej w tym wypadku Turcji do zmuszenia Rosji z rezygnacji inwazji na Ukrainę. Tak jak pisaliśmy już wcześniej niestety Rosja zdążyła przemieścić swoje okręty wojenne na Morze Czarne i użyć ich przeciwko Ukrainie.

Dodatkowo okręty wojenne Floty Czarnomorskiej blokują porty ukraińskie i zamknęły wody międzynarodowe dla statków wielu armatorów płynących w stronę Ukrainy. Szkoda że rząd turecki nie zdecydował się na zamknięcie cieśnin dla statków transportowych płynących do portów rosyjskich. Uderzyło by to jeszcze bardziej w gospodarkę rosyjską i zablokowało przemysł w tym kraju.

Zobacz też:

Turcja nie zablokuje Bosforu dla floty rosyjskiej

Prezydent Ukrain utwierdzi że Turcja zamknęła cieśnine Bosfor i Dardanele dla rosyjskich okrętów wojennych

Możliwa blokada cieśnin przez Turcję

Rosyjskie okręty wojenne w drodze na Morze Czarne

Źródło: IAR, PAP, PolskieRadio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *