Trzy okręty wojenne rosyjskiej marynarki wojennej powróciły z arktycznej eskapady

Rosyjski okręt desantowy typu Ropucha Aleksander Otrakowski. / Zdjęcie: Rosyjskie Ministerstwo Obrony

Według informacji opublikowanych przez agencję Tass 11 października 2022 r. okręty floty północnej powróciły do ​​Siewieromorska po przepłynięciu ponad dziewięciu tysięcy mil morskich w Arktyce.

Duży okręt przeciw okrętom podwodnym Admirał Lewczenko, duże okręty desantowe Aleksander Otrakowski i Iwan Gren oraz tankowiec Siergiej Osipow powróciły do głównej bazy floty w Siewieromorsku z kolejnej wyprawy arktycznej pod dowództwem zastępcy dowódcy floty północnej wiceadmirała Olega Gołubiewa.

Dowódca floty północnej admirał Aleksander Moisejew powitał okręty i pogratulował udanej misji. Okręty wojenne przepłynęły w ciągu dwóch miesięcy praktycznie całą Północną Drogę Morską od Morza Barentsa do Morza Wschodniosyberyjskiego.

Okręty wojenne szkoliły się w obronie wysp arktycznych i lądu przed wrogim atakiem desantowym. Ćwiczenia odbyły się na najdalej na północ wysuniętym przylądku Czeluskin. Jednostki odbyły wspólne ćwiczenia z siłami taktycznymi rozmieszczonymi na wyspach Kotelny i Alexandra w celu zniszczenia grup wrogich okrętów wojennych. Okręty przeprowadziły również ćwiczenia antyterrorystyczne na stacjonarnej platformie Prirazlomnaya.

Admirał Lewczenko to rosyjski niszczyciel typu Udaloy. Budowę okrętu rozpoczęto w 1982 r., a wszedł do służby w 1988 r. Po upadku Związku Radzieckiego nadal służył w rosyjskiej marynarce wojennej we Flocie Północnej. okręt ma już 34 lata – licząc od momentu wejścia do służby.

Okręty projektu 775 – Typ Ropucha

Okręty desantowe projektu 775 (w kodzie NATO: Ropucha) – typ radzieckich okrętów desantowych z okresu zimnej wojny, budowanych w Polsce, używanych głównie przez marynarkę ZSRR, a następnie Rosji. Zbudowano 28 jednostek trzech podtypów. Klasyfikowane były w ZSRR i Rosji początkowo jako średnie okręty desantowe (SDK), a ostatecznie jako duże okręty desantowe (BDK).

Okręty tego typu wykorzystywano zarówno w czasie wojny z Gruzją w 2008, jak i z Ukrainą w 2022. Dwa okręty projektu 775 były obecne 24 marca 2022 roku w porcie w Berdiańsku podczas wybuchu na okręcie desantowym Saratow, na skutek czego Nowoczerkassk odniósł uszkodzenia. Od ran zmarł później także dowódca okrętu Cezar Kunikow kmdr ppor. Aleksandr Czirwa.

Źródło: navyrecognition.com, wikipedia.pl,

USS Leyte Gulf (CG 55) wpłynął do Souda Bay w Grecji

Fregata francuskiej marynarki wojennej typu La Fayette przejmuje tysiące irańskich karabinów i granatników

MV Island Crown będzie znajdował i niszczył podmorskie zagrożenia dla Royal Navy