Trałowce rosyjskiej marynarki wojennej prowadzą ćwiczenia na Bałtyku

Trałowiec projektu 10750 Leonid Perepech. / Zdjęcie:  VK
Trałowiec projektu 10750 Leonid Perepech. / Zdjęcie: VK

Według informacji opublikowanych przez agencję informacyjną Tass 17 marca 2022 r. trałowce Floty Bałtyckiej Leonid Sobolew, Leonid Perepech i Viktor Sigalov wykryły i zneutralizowały wszystkie miny morskie podłożone przez symulowanego wroga podczas ćwiczeń.

Podczas ćwiczeń trałowce wykryły wszystkie 16 min treningowych zakotwiczonych i dennych, zapewniając tym samym bezpieczną nawigację dla statków – dodało biuro prasowe.

Projekt 10750 to typ małych trałowców marynarki wojennej sowieckiej i rosyjskiej, który został opracowany do poszukiwania min morskich w wejściach do portów, portach i rzekach. Dziewięć okrętów zostało zbudowanych przez Związek Radziecki, a później przez Rosję w 1986 roku dla rosyjskiej marynarki wojennej. Od tego czasu rozpoczęto budowę ośmiu kolejnych.

Kadłuby Project 10750 jest wykonany z włókna szklanego. Okręty mają podwójne dno i są podzielone na dziewięć wodoszczelnych przedziałów. Aby szukać podwodnych kontaktów (min), w kadłubie wbudowana jest kopuła z sonarem Kabarga-A1.

Na rufie statku znajduje się platforma robocza, na której zamontowany jest 5,3-tonowy dźwig, za pomocą którego można wnosić i wyprowadzać robota poszukiwawczego i sprzęt do trałowania min. Trałowce są uzbrojone w 30 mm wieżę AK-306 na dziobie. Ponadto dwa pociski przeciwlotnicze Strela-2 mogą być używane do zwalczania celów latających.

Zobacz też:

Zakończenie ćwiczenia pk. BALTOPS-50

Rosyjskie okręty podwodne Floty Bałtyckiej prowadzą ćwiczenia ataku odwetowego

Chiny i Rosja prowadzą wspólne ćwiczenia antypirackie na Morzu Arabskim

Zakończono ćwiczenie WARGACZ-21

103 lata polskiej Marynarki Wojennej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *