Tajwańska marynarka wojenna wysyła okręt podwodny Hai Lung w pobliżu wyspy Dongsha

Chieng Lung. / Zdjęcie: konto IndoPac_Info na Twitterze
Chieng Lung. / Zdjęcie: konto IndoPac_Info na Twitterze

Według informacji opublikowanych przez Taiwan News 9 listopada 2021 r., Tajwan wysłał okręt podwodny Hai Lung (lub Chien Lung) do udziału w ćwiczeniach obronnych w pobliżu spornej wyspy Taiping na Morzu Południowochińskim.

Okręt podwodny typu Chien Lung, znany również jako typ Hai Lung (Smok Morski), został wyprodukowany w Holandii dla Republiki Chińskiej (Tajwan) i jest obecnie w służbie jej marynarki wojennej. Okręty te są zmodyfikowaną wersją typu Zwaardvis holenderskiej marynarki wojennej, która sama jest oparta na typie US Barbel.

Okręt podwodny typu Chien Lung ma długość 66,9 metra i szerokość 8,4 metra. Może osiągnąć prędkość do 20 węzłów w zanurzeniu. Ich systemy uzbrojenia są w stanie wystrzelić do 28 torped z sześciu wyrzutni torped kal. 533 mm.

Może wystrzelić torpedę AEG SUT 264 (dwufunkcyjną – przewodową, aktywną/pasywną naprowadzającą) niemieckiej firmy Atlas Elektronik oraz pocisk przeciwokrętowy UGM-84 Harpoon, który może być wystrzelony gdy okręt jest zanurzony. Pociski są napedzane na paliwo stałe, zamknięte w specjalnych pojemnikach umożliwiających wtstrzelenie ich z wyrzutni torpedowych.

Okręty podwodne typu Chien Lung są wyposażone w dieslowo-elektryczne systemy napędowe, w tym trzy silniki wysokoprężne Bronswerk/Stork-Werkspoor RUB 215×12 o mocy 4500 KM.

Źródło: navyrecognition.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *