Tajwan może zamówić siedem okrętów podwodnych

Print Friendly, PDF & Email
Ceremonia otwarcia stoczni gdzie będą budowane przyszłe okręty podwodne. / Zdjęcie: news.586
Ceremonia otwarcia stoczni gdzie będą budowane przyszłe okręty podwodne. / Zdjęcie: news.586

Według informacji opublikowanych przez Taipei Times 19 lipca 2022 r., Executive Yuan może przeznaczyć budżet w wysokości nawet 10 mld USD na siedem dodatkowych okrętów podwodnych. Oczekuje się, że prace projektowe nad pierwszym tajwańskim okrętem podwodny (IDS) zostaną rozpoczęte we wrześniu.

Program Indigenous Defense Submarine (IDS) to tajwański projekt mający na celu opracowanie i zbudowanie klasy okrętów podwodnych dla marynarki wojennej Republiki Chińskiej. Oczekuje się, że pierwszy rodzimy okręt podwodny z napędem spalinowo-elektrycznym wejdzie do służby w 2025 r., A następnie siedem kolejnych.

Zastąpią one cztery starzejące się okręty podwodne, które kraj otrzymał kilkadziesiąt lat temu. Wygląd zewnętrzny wydaje się przypominać japońskie okręty podwodne SSK typu Soryu i Oyashio, ze sterem w kształcie litery X. Pierwsze okręty będą montowane w japońskich stoczniach a kolejne na Tajwanie pod kontrolą japońskich stoczniowców.

Według niektórych doniesień, na Tajwanie oferowana jest wersja systemu zarządzania walką okrętów podwodnych AN/BYG-1, stosowanego w atomowych okrętach podwodnych US Navy. Ponadto uważa się, że projekt był pod wpływem holenderskich okrętów podwodnych obecnie eksploatowanych przez Tajwan. Szacuje się, że okręty podwodne będą miały wyporność 2 500 ton i długości 70 metrów. Uzbrojenie pierwszego okrętu podwodnego będzie składało się z ciężkich torped MK-48 Mod 6 Advanced i pocisków Harpoon Block II UGM-84L wystrzeliwanych z okrętów podwodnych.

Program ten jest znaczącym krokiem milowym w rozwoju Marynarki Wojennej Tajwanu. Przez wiele lat zakup okrętów podwodnych dla tego kraju był blokowany przez władze Chin. Straszyły one zerwaniem kontaktów handlowych państwu które zaoferuje budowę okrętów podwodnych dla tego kraju. Takie państwa jak Niemcy czy Francja, które starają się pozyskać klientów na całym świecie zrezygnowały z możliwości zdobycia kontraktu na budowę okrętów podwodnych dla Tajwanu. Stany Zjednoczone nie mogły zaoferować okrętów podwodnych, gdyż budują tylko okręty z napędem atomowym a Tajwan nie był w stanie zdobyć odpowiednich funduszy oraz wymaganych pozwoleń na transfer tak zaawansowanych technologii.

Agresywne działania Chin w ostatnich latach skłoniły Japonię do zaoferowania pomocy w budowie nowych okrętów podwodnych w oparciu o własne rozwiązania i możliwości stoczniowe Tajwanu.

Przeczytaj też:

Rejs nawigacyjno – szkoleniowy ORP Wodnik

Rosyjski okręt podwodny typu Łada Kronsztad rozpoczyna próby fabryczne

Wizyta Dowódcy 3. Flotylli Okrętów na szkoleniu Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej w 43. bsap FOW w Rozewiu

US Navy otrzyma zestawy zakłócające AN/ALQ-249 NGJ-MB

US Navy wprowadza pierwszy bezzałogowy eksperymenty okręt do międzynarodowych ćwiczeń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *