Szturmowy okręt podwodny Boise nadal „uziemiony”

Szturmowy okręt podwodny Boise w stoczni Huntington Ingalls Industries w Newport News w Wirginii w 2018 r. / Zdjęcie: Huntington Ingalls Industries
Szturmowy okręt podwodny USS Boise w stoczni Huntington Ingalls Industries w Newport News w Wirginii w 2018 r. / Zdjęcie: Huntington Ingalls Industries

W październiku 2015 roku Adele wspięła się na szczyty list przebojów z piosenką „Hello”, a ówczesny wiceprezydent Joe Biden potwierdził, że nie będzie kandydował na prezydenta USA w następnym roku.

Był to również miesiąc w którym szturmowy okręt podwodny USS Boise (SSN-764), wyszedł na patrol po którym miał przejść przegląd konserwacyjny. Niestety w wyniku licznych opóźnień prace były stale przekładane i okręt podwodny musiał czekać, czekać i czekać.

Szef działu marynarki wojennej Adm. Mike Gilday poinformował w czwartek, że długo oczekiwany czas powrotu jednostki do służby powinien przypaść na koniec 2022 roku.

Prace konserwacyjne mają przyspieszyć powiedział Adm. Gilday podczas prac podkomisji obrony House Appropriations a jest to związane z rezerwacją środków na ten cel w budżecie marynarki wojennej na rok 2022.

Prace mają kosztować około 355 milionów dolarów i zostaną wykonane w Newport News Shipbuilding w Wirginii .

Adm. Mike Gilday ostro skrytykował za opóźnienia stocznie Marynarki Wojennej realizujące konserwację okrętu podwodnego Boise. Stwierdził że tak wielkie opóźnienie nie powinno mieć miejsca.


USS Boise (SSN-764) – amerykański wielozadaniowy okręt podwodny z napędem atomowym ulepszonego typu Los Angeles – Improved Los Angeles / 688i. Okręt należy do grupy jednostek 688, które obok wyposażenia w dwanaście pionowych wyrzutni pocisków manewrujących, otrzymały usprawniony system napędowy oraz zostały znacznie bardziej wyciszone względem pierwowzoru. Na skutek tych zmian, prędkość taktyczna okrętu wzrosła z 6 do 8-12 węzłów.

Jako okręt zmodyfikowanej generacji jednostek 688i, dysponuje możliwością wystrzeliwania torped mk.48, pocisków manewrujących, a także stawiania min, poprzez wykorzystanie czterech dziobowych wyrzutni torpedowych, jak też wystrzeliwania pocisków Tomahawk SLCM z wyrzutni typu VLS.

Długość jednostki wynosi 110 metrów, wyporność w zanurzeniu to 6927 ton, siłownia jądrowa zapewnia moc 30000 KM z reaktorem wodnociśnieniowym S6G. Okręt może płynąć z maksymalną prędkością 33 wezłów.

Źródło: www.defensenews.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *