Święto Marynarki Wojennej w Gdyni

Uroczystości z asystą honorową MW, piknik marynarski oraz pokazy okrętów i sprzętu wojskowego będzie można zobaczyć w dniu tegorocznego Święta Marynarki Wojennej w Gdyni.

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest ono od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku.

W tym roku główne obchody Święta Marynarki Wojennej odbędą się w niedzielę, 26 czerwca w Świnoujściu.

Z okazji Święta Marynarki Wojennej, zgodnie z marynarską tradycją, na okrętach podniesiona zostanie wielka gala banderowa. W jednostkach brzegowych, na masztach przed dowództwami, podniesiona zostanie flaga państwowa, a podczas zbiórek odczytane zostaną rozkazy okolicznościowe. Marynarze wezmą udział w uroczystościach upamiętniających tradycję i historię polskich sił morskich. Delegacje marynarzy złożą wiązanki kwiatów przy pomniku Polski Morskiej na Skwerze Kościuszki w Gdyni, a także oddadzą hołd poległym zapalając znicze w Kwaterze Pamięci Cmentarza Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu oraz na grobach byłych Dowódców Marynarki Wojennej.

W ostatnią niedzielę czerwca przy nabrzeżu Skweru Kościuszki w Gdyni zacumują i zostaną udostępnione do zwiedzania trzy okręty:

Korweta patrolowa ORP Ślązak
rakietowy ORP Piorun;
hydrograficzy ORP Heweliusz;

Okręty będą udostępnione do zwiedzania w godz. 10.00 – 17.00.

W związku z obchodami Święta Marynarki Wojennej w dniach 25 i 26 czerwca Okręt – Muzeum ORP BŁYSKAWICA będzie niedostępny dla zwiedzających.

Z okazji święta morskiego rodzaju Sił Zbrojnych, w niedzielę 26 czerwca, w godzinach 10:00 – 17:00 na parkingu przy ORP Błyskawica, odbędzie się PIKNIK MARYNARSKI. Będzie to doskonała okazja żeby zapoznać się ze współczesnym uzbrojeniem jednostek Marynarki Wojennej a także z historią morskiego rodzaju Sił Zbrojnych. W ramach pikniku odbędzie się prezentacja sprzętu wojskowego, występy orkiestry wojskowej oraz artystów i zespołów wokalnych z Klubów Wojskowych.

PLAN OBCHODÓW
ŚWIĘTA MARYNARKI WOJENNEJ
w Gdyni

(piątek, 24 czerwca 2022 r.)

08:00 – 08.35 – ceremonia złożenia wiązanek kwiatów w kwaterze admirała floty Józefa Unruga oraz na grobach: wiceadmirała Adama Mohuczego, wiceadmirała. Piotra Kołodziejczyka, admirała floty Ryszarda Łukasika (Cmentarz MW, ul. Muchowskiego 18);

08:00 – ceremonia zapalenia znicza na grobie admirała floty Andrzeja Karwety (Cmentarz Parafialny w Baninie);

09:00 – ceremonia zapalenia znicza na grobie admirała Romualda Wagi (Cmentarz Komunalny Gdynia Witomino).

09:00 – uroczysta msza święta w intencji Marynarki Wojennej w Kościele Garnizonowym MW w Gdyni (ul. Śmidowicza 47) połączona z uroczystym odsłonięciem tablicy pamiątkowej z okazji 100-lecia Akademii Marynarki Wojennej. 

(niedziela, 26 czerwca 2022 r.)

08:00 – podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej;

10.00 – 17.00 Piknik Marynarski;

11:00 – złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem „Polska Morska” na Skwerze Kościuszki;

11:40 – uroczysty apel z okazji Święta Marynarki Wojennej przed Okrętem – Muzeum ORP Błyskawica, w tym uroczyste podniesienie flagi na maszt, odczytanie rozkazu okolicznościowego, salut świąteczny z pokładu ORP Błyskawica, wręczenie odznaczeń wyróżniającym się żołnierzom, przemówienia okolicznościowe oraz defilada pododdziałów . 

Tradycja obchodów Święta Morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem. Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza lub inaczej Dni Morza, obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu. Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie. Święto MW po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie, Święto MW, zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca jako finał obchodów Święta Morza.

Przeczytaj też:

Święto Marynarki Wojennej

Święto Marynarki Wojennej i podniesienie bandery na H-13 Przemko

3. Flotylla Okrętów w obchodach Święta Wojska Polskiego

103 lata polskiej Marynarki Wojennej

Święto Marynarki Wojennej

91. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców

Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *