Święto Marynarki Wojennej i podpisanie umowy na niszczyciele min dla 12.dTR

W niedzielę 26 czerwca br. w Porcie Wojennym w Świnoujściu, odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki Wojennej. Podczas obchodów święta morskiego rodzaju Sił Zbrojnych RP wicepremier i szef resortu obrony narodowej podpisał umowę na dostarczenie trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II dla 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Miałem sposobność podpisać dziś umowę w sprawie wyposażenia Marynarki Wojennej w trzy kolejne niszczyciele min. Oprócz jednego okrętu, który jest już w służbie, niebawem kolejne trafią do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Za kilka tygodni ORP Albatros trafi właśnie do tej jednostki, a jesienią tego roku ORP Mewa. Natomiast trzy kolejne okręty wyprodukowane przez polską stocznię trafią do Marynarki Wojennej już jako okręty produkowane seryjnie. To ważne, żeby Marynarka Wojenna dysponowała najnowocześniejszym sprzętem. Sprzętem, który daje gwarancję tego, że świetnie wyszkoleni marynarze mogą strzec polskiego wybrzeża – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas zatwierdzenia umowy na dostarczenie trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II dla Marynarki Wojennej RP.

Stronami umowy są Skarb Państwa – Agencja Uzbrojenia oraz Konsorcjum w składzie: Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. wraz z PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej S.A.

Przedmiotem podpisanej umowy jest pozyskanie trzech kolejnych nowoczesnych niszczycieli min projektu 258 (typ Kormoran  II) wraz z pakietami wsparcia logistycznego. Razem z prototypowym okrętem serii ORP Kormoran oraz seryjnymi jednostkami ORP Mewa i ORP Albatros będą wchodziły w skład systemu obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej RP. Okręty zostaną dostarczone w latach 2026-2027 i wejdą w skład 12. Dywizjonu Trałowców (8 Flotylla Obrony Wybrzeża).

Zadaniem władz Rzeczypospolitej jest tworzenie warunków do tego, żeby Wojsko Polskie, w tym Marynarka Wojenna mogła się rozwijać. To jest zadanie podstawowe – bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Żeby tak się działo, wprowadziliśmy ustawę o obronie Ojczyzny, która stanowi fundament, na którym budujemy bezpieczeństwo. Fundament, jeżeli chodzi o budżet, o możliwości rozwoju liczebnego, jak również wyposażania Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt – podkreślił wicepremier.

Podczas uroczystego apelu, który odbył się w Świnoujściu z okazji Święta Marynarki Wojennej wicepremier M. Błaszczak wręczył także marynarzom 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wyróżnienia i odznaczenia resortowe. Szef MON podziękował im za służbą pełnioną zarówno w kraju, jak również w ramach NATO.

To ważny dzień, dlatego, że dziś przede wszystkim dziękujemy marynarzom za ich codzienną służbę. Ta służba polega przede wszystkim na strzeżeniu bezpieczeństwa polskiego wybrzeża, ale także to służba w ramach misji, przeprowadzanych przez Sojusz Północnoatlantycki. Jesteście świetne wyszkoleni, jesteście zawsze gotowi do tego, żeby rozwijać swoje umiejętności ćwicząc z marynarzami państw NATO. To ważne również w przededniu szczytu Sojuszu Madrycie, którzy odbędzie się już w przyszłym tygodniu – powiedział szef MON.

***

Okręty typu KORMORAN II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej, jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).

Więcej szczegółów na stronach Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Agencji Uzbrojenia:

https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/marynarka-wojenna-rp-otrzyma-kolejne-niszczycieli-min-typu-kormoran-ii

https://www.wojsko-polskie.pl/au/articles/aktualnosci/kolejne-niszczyciele-min-dla-marynarki-wojennej-rp/

Przeczytaj też:

Uroczystość podpisania umowy na dostawę trzech okrętów dla Marynarki Wojennej

MON zamawia nowe niszczyciele min typu Kormoran

Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

Święto Marynarki Wojennej w Gdyni

Święto Marynarki Wojennej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.