Śledzenie pocisków rakietowych przez Amerykańskie Siły Kosmiczne (USSF)

Print Friendly, PDF & Email

Witold RYCHTER


Firma Raytheon Intelligence & Space otrzymała  główny kontrakt na opracowanie prototypu systemu śledzenia pocisków rakietowych dla Amerykańskich Sił Kosmicznych (United States Space Force). MTC (Missile Track Custody) to pierwszy system śledzenia pocisków na średniej orbicie okołoziemskiej. Nowy system umożliwi między innymi dokładne śledzenie pocisków balistycznych oraz pocisków średniego zasięgu wystrzelonych z konwencjonalnych i atomowych okrętów podwodnych.

W ramach tego kontraktu Raytheon Intelligence & Space będzie głównym wykonawcą, który opracuje i dostarczy odpowiednie urządzenie kosmiczne, zawierające najnowocześniejsze rozwiązania umożliwiające śledzenie wystrzelonych pocisków (zarówno z okrętów podwodnych jak i nawodnych), naziemnych elementów dowodzenia i kontroli. System ten umożliwi również przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie to zostało opracowane przy użyciu inżynierii systemów opartych na najnowszych modelach, co znacznie zwiększyło szybkość rozwoju przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.

Stany Zjednoczone obawiając się wprowadzonym na uzbrojenie sił rosyjskich hipersonicznych pocisków manewrujących chcą stworzyć odpowiedni system, który umożliwi szybką reakcję na pojawiające się zagrożenie. Opracowanie odpowiedniego systemu jest tym bardziej pilne iż Rosjanie prowadzą (przynajmniej tak zapewniają) zaawansowane prace nad pociskiem hipersonicznym, który będzie mógł być wtstrzelony z pokładu okrętu podwodnego. Takie możliwości mają mieć okręty podwodne Projektu 885 i 885M (Yasen-M).

Raytheon Intelligence & Space dostarczy również elementy dowodzenia i kontroli oraz przetwarzania danych misji w czasie rzeczywistym dla MTC. System naziemny będzie wykorzystywał Future Operationally Resilient Ground Evolution Mission Data Processing Application Framework (FORGE MDPAF). F ORGE MDPAF firmy Raytheon to struktura systemu naziemnego, która gromadzi i przetwarza dane z satelitów, w tym dane pojazdów kosmicznych Overhead Persistent Infrared (OPIR) z konstelacji SBIRS (Space-Based Infrared System) sił kosmicznych oraz przyszłej konstelacji OPIR nowej generacji.  

To zaawansowane rozwiązanie do przeciwdziałania pojawiającym się zagrożeniom rakietowym, przed którymi stoi nasz kraj. Z pozycji MEO nasz system umożliwi Siłom Kosmicznym dokładne wykrywanie i śledzenie hipersonicznej pocisków przeciwnika z precyzyjną dokładnością.  

– powiedział Roger Cole, dyrektor wykonawczy ds. programów systemów strategicznych w firmie Raytheon Intelligence & Space. 

Ładunek misji Raytheon Intelligence & Space, który przeszedł krytyczny przegląd projektu w listopadzie 2022 r., zostanie zintegrowany z magistralą satelitarną LM400. LM400, to część zmodernizowanej rodziny konstrukcji satelitów firmy Lockheed Martin, kładąca nacisk na ujednolicenie, szybką produkcję i obniżone koszty, zawiera funkcję satelity SmartSat™ definiowaną programowo, która pozwala systemowi dostosować się do zmieniających się potrzeb misji i wdrażać nowe możliwości, aby wyprzedzać ewoluujące zagrożenia. 

Projekt nowego systemu ma uwzględniać między innymi rozwój różnych projektów pocisków hipersonicznych rozwijanych przez niktóre państwa i mogących się pojawić w arsenale uzbrojenia w tych państwa w najbliższych miesiącach lub latach.

Konsorcjum Lockheed Martin jest zadowolone iż wybrano tego właśnie satelitę LM400, który będzie dostarczyć firmie Raytheon, realizującą misję zapewnienia zdolności bojowych Missile Track Custody Epoch 1.

– powiedział Mike Corriea, wiceprezes ds. misji Overhead Persistent Infrared firmy Lockheed Martin. 

Lockheed Martin ma wykorzystać pełny zestaw cyfrowych narzędzi inżynieryjnych do produkcji satelitów, które będą w stanie spełnić oczekiwania sił kosmicznych co do zapewnienia bezpieczeństwa USA. Seryjna produkcja satelit ma znacząco wpłynąć na obniżenie kosztów całego programu.

Zespół planuje zakończyć krytyczny przegląd projektu systemu w 2023 r., a następnie rozpocząć etap budowania, integracji i testowania, aby zapewnić zdolność do wynoszenia na orbitę odpowiednich urządzeń do 2026 r. Prace w ramach tego programu będą wykonywane w El Segundo w Kalifornii i Aurora w Kolorado. 

Amerykańskie Siły Kosmiczne (USSF) to najmłodsza formacja w siłach zrbojnych USA, która prężnie się rozwija. USSF ma zapewniony stabilny i przewidziany na lata budżet umożliwiający odpowiedni rozwój i dający gwarancję skuteczniejszej obrony terytorium USA w przyszłości.

Opracowano na podstawie: raytheonintelligenceandspace.com

Przeczytaj też:

TYPHOON – widziany od środka

Topaz Tangaroa okręt do ochrony infrastruktury krytycznej w Royal Navy

Systemy Thales MCM wykazują interoperacyjność z marynarkami wojennymi NATO

Rosyjskie atomowe okręty podwodne pozostaną na dnie Oceanu Arktycznego

Pierwsze okręty podwodne Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *