Siły ukraińskie zniszczyły w Berdiańsku rosyjski okręt desantowy “Saratow”

Eksplozja w porcie w Berdiańsku. / Zdjęcie: Rex Features/EAST NEWS /East News
Eksplozja w porcie w Berdiańsku. / Zdjęcie: Rex Features/EAST NEWS /East News

​Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w czwartek wieczorem, że ukraińskie wojska zniszczyły w porcie w Berdiańsku w wyniku ostrzału rosyjski okręt desantowy Saratow. Wcześniej podawano, że zneutralizowaną jednostką jest desantowiec Orsk. Strata tego okrętu może być bardzo dotkliwa, gdyż najprawdopodobniej był załadowany sprzętem wojskowym w tym potrzebnymi armii rosyjskiej czołgami.

Jeszcze trzy dni temu rosyjska telewizja z dumą prezentowała reportaż z okupowanego portu w Berdiańsku. Oglądać na nim można było prace przy zacumowanych rosyjskich okrętach desantowych. Na nabrzeżu widoczne były między innymi transportery kołowe BTR-82.

W wyniku uderzenia w zajęty przez okupantów port w Berdiańsku zniszczono duży okręt desantowy Saratow – czytamy w komunikacie Sztabu Gneralnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Inne duże okręty desantowe, Cezar Kunikow i Nowoczerkask, zostały uszkodzone. Trwa ustalanie informacji na temat pozostałych strat przeciwnika – dodano.

W czwartek rano Marynarka Wojenna Ukrainy poinformowała o zniszczeniu rosyjskiego okrętu desantowego Orsk, zdolnego do przewożenia około 400 żołnierzy, 45 transporterów opancerzonych i 20 czołgów. W godzinach wieczornych informację tę zweryfikowano.

Okręt Saratow, klasy 1171 “Tapir” (Aligator w nomenklaturze NATO), został zbudowany w 1964 roku, a dwa lata później wprowadzony do użytku Marynarki Wojennej Związku Sowieckiego. Należał do Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej.

Portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródło w Marynarce Wojennej Ukrainy, podał w czwartek, że kapitan okrętu Saratow Wołodymyr Chramczenkow, a także kapitan okrętu Nowoczerkask Jurij Pawłow służyli do 2014 roku w ukraińskich siłach zbrojnych. Mieli przejść na stronę wroga po aneksji Krymu przez Rosję.

W czwartek rano Siły Zbroje Ukrainy poinformowały oficjalnie o ataku na rosyjskie okręty desantowe. Nie jest jasne, w jaki sposób przeprowadzono atak na rosyjskim zapleczu, ale zapewne wykorzystano do tego rakietę balistyczną krótkiego zasięgu Toczka.

Źródło: Interia.pl

Zobacz też:

Chiński okręt desantowy LHD wyrusza na próby morskie

USS America prowadzi zintegrowane operacje z japońskimi F-35

Zatopienie ex-USS Durham (LKA 114)

Z Odessy ostrzelano rosyjski okręt wojenny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *