Saab podpisuje kontrakt z firmą MUMNS na francusko-brytyjski program przeciwdziałania minom morskim

Saab dostarczy najnowocześniejsze systemy identyfikacji i usuwania min, obsługiwane z bezzałogowych statków nawodnych. / Zdjęcie: BAE Systems
Saab dostarczy najnowocześniejsze systemy identyfikacji i usuwania min, obsługiwane z bezzałogowych statków nawodnych. / Zdjęcie: BAE Systems

Saab otrzymał pierwsze zamówienie od głównego wykonawcy firmy Thales, działającego jako integrator systemu kompleksowego rozwiązania, na system neutralizacji min Multi-Shot (MuMNS). Wartość zamówienia to około 300 MSEK, a dostawy pierwszych systemów odbędą się w 2022 roku. Zamówienie zostało zaksięgowane w IV kwartale 2020 roku.

Zamówienie otrzymane od firmy Thales jest częścią francusko-brytyjskiego programu MMCM (Maritime Mine Counter Measures), w ramach którego Saab dostarczy najnowocześniejsze systemy identyfikacji i usuwania min, obsługiwane z bezzałogowych statków nawodnych. Będą służyć w Royal Navy i French Navy. 

MuMNS zapewnia nową generację identyfikacji i utylizacji min w modułowym systemie opartym na sprawdzonej bezzałogowej technologii Saaba i rozwiązaniach przeciwminowych. Oznacza to możliwości operacyjne z większą elastycznością, która znacznie poprawia tempo operacyjne i zmniejsza koszty w zakresie środków przeciwminowych oraz zmniejsza ryzyko dla pracującego personelu.

Program MMCM, zainicjowany w 2012 r. Na mocy umowy o współpracy między Francją a Wielką Brytanią, rozwija prototypowy autonomiczny system wykrywania i neutralizacji min morskich oraz podwodnych improwizowanych ładunków wybuchowych (UWIED).

Kontrakt MMCM obejmuje trzy etapy, począwszy od pierwszej fazy projektowania. Kolejne etapy, które podlegają opcjom kontraktowym, będą polegały na produkcji i eksperymentowaniu przyszłych zdolności przeciwminowych zarówno Francji (przyszły system przeciwminowy SLAM-F), jak i Wielkiej Brytanii (MHC – Minecountermeasures and Hydrography Capability). Program zapewni autonomiczne, zdalnie sterowane rozwiązanie przeciwminowe.

W ramach programu MMCM Thales i BAE Systems są zobowiązane do dostarczania systemów zarówno francuskiej marynarce wojennej, jak i Royal Navy przez dwa lata testów ewaluacyjnych. Każdy system będzie składał się z pojazdu USV (bezzałogowego pojazdu naziemnego) wyposażonego w autonomiczny system nawigacji, sonar do wykrywania przeszkód i ich unikania, możliwość identyfikacji i neutralizacji zagrożeń w oparciu o ROV (zdalnie sterowane pojazdy), T-SAS (holowany sonar) i AUV (autonomiczne pojazdy podwodne). Geolokalizowane AUV wykorzystają najnowszej generacji sonar SAMDIS. Będą wykonywać swoje zadania autonomicznie, kontrolując je ze statku macierzystego lub stacji na lądzie za pośrednictwem łączy komunikacyjnych o dużej szybkości transmisji danych.

Projekt zostanie zrealizowany przez zintegrowany zespół, w skład którego wejdą pracownicy Thales z Francji i Wielkiej Brytanii oraz BAE Systems. Do francuskich i brytyjskich wykonawców zaangażowanych w system MMCM należą ASV Ltd – dostawa pojazdu nawodnego, ECA – dostawa podwodnych bezzałogowych pojazdów, SAAB – ROV oraz Wood & Douglas – komunikacja.

Zobacz: Francja modernizuje systemy przeciwminowe

Źródło: World Defence News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *