RPA, Rosja i Chiny na wspólnych manewrach morskich

Rosyjsko-chińsko-południowoafrykańskie manewry morskie, w którym weźmie udział fregata Admirał Gorszkow odbędą się w dniach 17-27 lutego 2023 / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Rosji
Rosyjsko-chińsko-południowoafrykańskie manewry morskie, w którym weźmie udział fregata Admirał Gorszkow odbędą się w dniach 17-27 lutego 2023 / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Rosji

Według komunikatu podanego przez agencję TASS w najbliższym czasie rosyjska fregata Admirał Fłota Sowietskogo Sojuza Gorszkow proj. 22350 weźmie udział w ćwiczeniu morskim wraz z marynarką wojenną RPA i Chin. Jest to element zacieśniania relacji Federacji Rosyjskiej z państwami Afryki i Azji, a także okazja do wymiany doświadczeń i zdobytej wiedzy personelu.

Przed manewrami morskimi zapowiedziano wizytę okrętu rosyjkiego w syryjskim Tartusie, gdzie okręt ma uzupełnić zapasy. Następnie fregata Admirał Gorszkow uda się na południe, aby przeprowadzić 10-dniowe ćwiczenie u wschodnich wybrzeży RPA, w pobliżu miast Durban i Richards Bay.

Według planów ćwiczenie rozpocznie się 17 lutego. Ministerstwo obrony RPA poinformowało, że Rosyjska Marynarka Wojenna będzie tym razem reprezentowana przez dwa okręty. Przypomniało też, że pierwsze tego typu trójstronne ćwiczenie odbyło się w listopadzie 2019 w rejonie Kapsztadu.

Wspólne manewry zostały skomentowane przez USA, które w komunikacie Białego Domu podały, że wyrażają obawy w związku ze współpracą wspomnianych państw z Rosją, która prowadzi obecnie napastniczą wojnę przeciwko Ukrainie.

Należy pamiętać iż państwa te od kilku lat stale zacieśniają współpracę na wielu płaszczyznach w tym np. ekonomiczno-finansowej realizując wspólny projekt BRICS.

———

BRICS – określenie grupy państw rozwijających się – Brazylii, Rosji, Indii, Chin oraz od 2011 Republiki Południowej Afryki. Nazwa pochodzi od pierwszych liter nazw tych państw. 13 kwietnia 2011 wraz z przyjęciem do grupy RPA zmianie uległa nazwa BRIC poprzez dodanie litery „S”. Jest to element walki tych państw o dominację z krajami zachodnimi w tym USA.

BRICS najprawdopodobniej nie stanie się jednak przeciwwagą dla Zachodu, głównie z uwagi na dysproporcje potencjałów między Chinami a pozostałymi członkami grupy oraz z powodu napięć między Chinami a Indiami.

———

Ćwiczenie jest powiązane z trwającymi obecnie wizytami ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergieja Ławrowa w Afryce. Rosja z powodu rozpoczętej inwazji utraciła liczne powiązania polityczne i gospodarcze z państwami Zachodu. Moskwa próbuje zniwelować te straty poszukując nowych partnerów, czego przejawem jest wzmożone zaangażowanie w Afryce. W tym tygodniu Ławrow wizytuje RPA, Eswatini, Angolę i Botswanę. Jest to jego druga wizyta w Afryce w ciągu pół roku.

Rosjanie panicznie szukają nowych rynków zbytu na swoje surowce obawiając się ciągle obowiązujących i stale rozszerzanych sankcji z powodu agresji na Ukrainę.

Źródło: Agencja ALTAIR, materiały własne

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *