Rozpoczęcie budowy lotniskowca USS Enterprise

Print Friendly, PDF & Email
Lotniskowce typu Gerald R. Ford. / Zdjęcie: US Navy
Lotniskowce typu Gerald R. Ford. / Zdjęcie: US Navy

Według medialnych doniesień w stoczni Newport News Shipbuilding należącej do Huntington Ingalls Industries (HII) położono stępkę pod przyszły lotniskowiec USS Enterprise (CVN-80). Będzie to 3. jednostka typu Gerald R. Ford budowana dla US Navy.

Produkcja pierwszych elementów lotniskowca miała się rozpocząć 3 tygodnie przed terminem. Oznacza to, że już teraz okręt jest ukończony w 13%. Przewiduje się, że USS Enterprise zostanie zwodowany w 2025 i dostarczony marynarce w 2028. CVN-80 jest 9. amerykańskim okrętem noszącym nazwę Enterprise. Poprzednią jednostką o tej nazwie był lotniskowiec USS Enterprise (CVN-65), który był pierwszym amerykańskim lotniskowcem o napędzie jądrowym. Został wycofany ze służby w 2012.

CVN-80 został zamówiony w 2019 na podstawie umowy o wartości ok. 24 mld USD. W ramach tej samej umowy zamówiono też 4. lotniskowiec tego typu – przyszły USS Doris Miller (CVN-81). Harmonogram zakłada jego dostawę w 2032.

Obecnie stocznia Newport News Shipbuilding realizuje prace związane z 5 lotniskowcami. Trwa doposażanie USS John F. Kennedy (CVN-79), budowa USS Enterprise (CVN-80) i przygotowania do budowy USS Doris Miller (CVN-81) typu Gerald R. Ford. Realizowane są tam także remonty w połowie cyklu życia lotniskowców USS George Washington (CVN-73) i USS John C. Stennis (CVN-74) typu Nimitz.

Stany Zjednoczone sa jedynym mocarstwem na świecie, które posiada tak liczną flotę lotniskowców. Należy oczywiście pamiętać iż lotniskowiec tworzy tzw. grupę uderzeniową/lotniskowcową o potężnej sile ognia.

Sercem każdej grupy uderzeniowej/lotniskowcowej jest oczywiście lotniskowiec. Obecnie marynarka USA posiada ich 10, wszystkie z nich to jednostki typu Nimitz, które stopniowo będą zastępowane przez nowe okręty typu Gerald R. Ford. Do osiągnięcia pełnej zdolności operacyjnej Amerykanie potrzebują 11 jednostek. Pięć z nich stacjonuje wtedy na Zachodnim Wybrzeżu, pięć na Wschodnim, a jeden w japońskiej bazie Yokosuka (obecnie jest to USS George Washington).

Najważniejszymi okrętami osłony dla lotniskowców są dwa krążowniki rakietowe typu Ticonderoga oraz dwa niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke i towarzyszą im także fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry. Grupom uderzeniowym często towarzyszą także atomowe okręty podwodne typu Los Angeles. Oprócz okrętów o znaczeniu czysto militarnym grupom towarzyszą także inne jednostki. Są to zależnie od zadań konkretnej grupy/grup statki zaopatrzeniowe z paliwem, czy żywnością, transportowe, czy desantowe.

Źródło: altair.com.pl

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *