Royal Navy przeprowadza testy okrętu podwodnego Anson typu Astute

Okret podwodny Royal Navy typ Astute. / Zdjęcie: Royal Navy
Okret podwodny Royal Navy typ Astute. / Zdjęcie: Royal Navy

Piąty atomowy okręt podwodny Anson typu Astute, należący do brytyjskiej Royal Navy, zakończył pierwsze testy związane z zanurzeniem w doku Devonshire w Anglii. W ramach testów okręt podwodny Anson o wyporności 7400 ton i długości 97 m dokonał całkowitego zanurzenia. Podczas zanurzenia trymowego załoga przeprowadziła próby systemów pokładowych w celu potwierdzenia stateczności i bezpieczeństwa okrętu podwodnego.

Dowódca jednostki Anson, David „Bing” Crosby, powiedział:

„Zanurzenie z trymem w basenie jest kluczowym etapem w przygotowaniu okretu podwodnego HMS Anson przed próbami morskimi. Te testy pozwolą nam ustalić wewnętrzną wagę okrętu, sprawdzić jego wodoszczelność, przetestować czujniki i poddać niektóre nasze systemy testom przed wypłynięciem w pierwszy rejs.

Firma ma kontrakt na budowę łącznie siedmiu okrętów podwodnych typu Astute. Zanurzenie trymowe obejmuje liczne testy, które mają na celu zweryfikowanie i ustawienie dokładnego ciężaru i środka ciężkości okrętu. Podczas ćwiczeń na pokładzie znajdowało się ponad 60 członków załogi. W ramach ćwiczenia zabrano na pokład kilka ton balastu, aby sprawdzić stateczność jednostki.

Dyrektor programu BAE Systems Submarines Astute, John Moorby, powiedział:

„Pomyślne zanurzenie z trymem Ansona jest znaczącym kamieniem milowym w fazie testów i rozruchu okrętu podwodnego. Pokazuje ciągłą udaną współpracę między BAE Systems, Submarines Enterprise i naszymi dostawcami w realizacji tego krajowego przedsięwzięcia dla brytyjskiej marynarki wojennej”.

HMS Astute, HMS Artful, HMS Ambush i HMS Audacious to pierwsze cztery jednostki, które są już w służbie. Agamemnon i Agincourt, szósta i siódma jednostka typu Astute, znajdują się na różnych etapach budowy w stoczni Barrow.

Dodatkowo BAE Systems ma kontrakt na dostawę okrętów podwodnych typu Dreadnought.

Zobacz też:

Spotkanie HMS Queen Elizabeth i HMS Artful

Niszczyciel US Navy USS Fitzgerald przeprowadza ćwiczenia z Japońskimi Siłami Samoobrony Morskiej (JMSDF)

HMS Kent zawinął do bazy w Portsmouth

“Porcupines at sea” – Royal Navy jest coraz mniejsza

1 Odpowiedź

  1. ten-GT pisze:

    Szok że Brytyjczycy postępują jak Rosjanie migając się z utylizacja starych atomówek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *