Rosyjskie okręty podwodne uderzyły w cele wojskowe na Ukrainie

Okręt powdodny typu Warszawianka - Projekt 636.3. / Zdjęcie: mil.ru
Okręt powdodny typu Warszawianka – Projekt 636.3. / Zdjęcie: mil.ru

Flota Czarnomorska użyła okrętu podwodnego do zaatakowania ukraińskich celów wojskowych pociskami “Kalibr”. Jesto to pierwszy raz, kiedy rosyjskie wojsko oficjalnie poinformowało o użyciu okrętów podwodnych przeciwko ukraińskim celom. Okręt podwodny wystrzelił pociski manewrujące z Morza Czarnego.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o uderzeniu pociskami “Kalibr” wystrzelonymi z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym w obiekty Sił Zbrojnych Ukrainy – podaje agencja prasowa Interfax. Rosyjskie wojsko miało użyć pocisków systemu uzbrojenia Kalibr. “Załoga okrętu podwodnego z napędem spalinowo-elektrycznym Floty Czarnomorskiej wystrzeliła z Morza Czarnego salwę pocisków manewrujących Kalibr na wyznaczone cele naziemne” – poinformowało w piątek rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Wcześniejsze raporty rosyjskiego wojska nie wspominały o uderzeniach z okrętów podwodnych na obiekty Sił Zbrojnych Ukrainy, natomiast rosyjskie wojsko informowało o użyciu fregat, lotnictwa czy systemów rakietowych – w tym przybrzeżnych.

Obecnie Marynarka Wojenna Rosji dysponuje sześcioma okrętami podwodnymi projektu 636.6 typu „Warszawianka”, wchodzących w skład 4. samodzielnej brygady okrętów podwodnych Floty Czarnomorskiej.

Kalibr to rosyjski system uzbrojenia, w skład którego wchodzą przeciwokrętowe pociski manewrujące, w tym przeznaczone do zwalczania celów lądowych oraz rakietotorpedy do zwalczania okrętów podwodnych. W okrętach podwodnych stosowane są systemy rakietowe dalekiego zasięgu również do niszczenia celów lądowych. System rakietowy Kalibr-PŁ instalowany na okrętach podwodnych jest zintegrowany z wyrzutniami torpedowymi 533 mm. Pocisk Kalibr jest torpedą rakietową – najpierw wystrzeliwana jest torpeda, następnie usuwana jest część torpedowa, a pocisk podąża za sekcjami powietrznymi jak pocisk rakietowy.

Przeczytaj też:

Francja i Stany Zjednoczone planują przeprowadzić w Japonii ćwiczenia wojskowe z japońskimi siłami obronnymi

Międzynarodowe ćwiczenie pk. “Sea Breeze 2021” na Ukrainie

Okręt podwodny Dmitrij Donskoj nie zostanie wycofany ze służby przez co najmniej pięć lat

Rosyjskie okręty podwodne wystrzeliły pociski Kalibr na Morzu Japońskim

Rosyjski okręt klasy Buyan-M wystrzeliwuje salwę z 8 pocisków manewrujących Kalibr w kierunku ukraińskiego składu broni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *