Rosyjski okręt podwodny typu Łada Kronsztad rozpoczyna próby fabryczne

Print Friendly, PDF & Email
Rosyjski okręt podwodny typu Łada Kronstadt. / Zdjęcie: Aoosk
Rosyjski okręt podwodny typu Łada Kronstadt. / Zdjęcie: Aoosk

Według informacji opublikowanych przez Aoosk 9 sierpnia 2022 roku, Admiralty Shipyards (część United Shipbuilding Corporation) rozpoczęło ostatni etap fabrycznych prób morskich okrętu podwodnego typu Łada Kronstadt.

Podczas prób morskich, które odbędą się na poligonach Zatoki Fińskiej, specjaliści sprawdzą jak funkcjonuje napęd elektryczny, sprawność kompleksu hydroakustycznego, środki techniczne i działanie licznych urządzeń na głębokości roboczej. Zespół specjalistów przetestuje uzbrojenie torpedowe i rakietowe, sprawdzi sprawność urządzeń w pozycji podwodnej oraz urządzenia sterowe przy maksymalnej prędkości.

Po powrocie okrętu podwodnego na nabrzeże Stoczni Admiralicji, pracownicy stoczni przystąpią do usuwania uwag i przygotowania okrętu podwodnego Kronshtadt do prób państwowych.

W czerwcu 2022 r. przedsiębiorstwo Admiralty Shipyards położyło stępkę pod czwarty i piąty okręt podwodny Projektu 677 – odpowiednio Wołogda i Jarosław. Kontrakt państwowy na ich budowę został zawarty między Stoczniami Admiralicji a Ministerstwem Obrony Federacji Rosyjskiej w czerwcu 2019 roku podczas Forum Army-2019.

Okręty podwodne projektu 677 należą do czwartej generacji niejądrowych okrętów podwodnych i są obecnie uznawane (głównie przez Rosjan) za najnowocześniejsze i najbardziej obiecujące krajowe okręty podwodne niejądrowe, zarówno pod względem skuteczności bojowej, jak i innych cech taktycznych i technicznych.

Stocznie Admiralicji to jedyne które budują okręty podwodne tego typu.

Kronstadt ma 68 m długości i 2650 ton wyporności w zanurzeniu. Okręt podwodny osiąga pełną prędkość pod wodą 21 węzłów. Zasięg okrętu na powierzchni wynosi 6000 mil morskich przy prędkości 7 węzłów. Kronstadt jest uzbrojony w sześć wyrzutni torped kal. 533 mm i ma 37-osobową załogę. W przeciwieństwie do innych okrętów podwodnych poprzednich generacji, okręt podwodny Projektu 677 może strzelać pociskami manewrującymi w trybie salwy przeciwko celom morskim. Wyposażony jest w nowoczesny system zarządzania walką, ma najnowocześniejszą jednostkę sonarową, nową powłokę antysonarową oraz montowane zewnętrznie wysuwane podsystemy.

Źródło: www.navyrecognition.com

Przeczytaj też:

Okręt podwodny Scorpene O’Higgins odwiedza Coquimbo

Tajlandia planuje anulować kontrakt na zamówione okręty podwodne z Chin

HMS Chiddingfold w Royal Navy obsługuje drona Seafax

Japonia zainteresowana zakupem 500 pocisków manewrujących Tomahawk od USA

Belgia dostarczy podwodne drony na Ukrainę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *