Rosyjski okręt podwodny Nowosybirsk będzie pod koniec lipca testował wystrzelenie rakiet Kalibr

Rosyjski okręt podwodny projektu 885M Nowosybirsk. / Zdjęcie: Vpk
Rosyjski okręt podwodny projektu 885M Nowosybirsk. / Zdjęcie: Vpk

Według informacji opublikowanych przez agencję Tass 8 lipca 2022 r. atomowy okręt podwodny Nowosybirsk SSGN projektu 885M przetestuje pod koniec lipca pociski manewrujące, a następnie popłynie do stałej bazy na Oceanie Spokojnym.

W drugiej połowie sierpnia SSGN popłynie do stałego miejsca rozmieszczenia Północną Drogą Morską, częściowo pod lodem. Nowosybirsk będzie pierwszym SSGN klasy Yasen-M we flocie na Pacyfiku. Poinformowano, że Nowosybirsk przed wypłynięciem do floty na Pacyfiku co najmniej cztery razy przeprowadzi test z pocisków manewrujących Onyks i Kalibr-PL z pozycji zanurzonej i wynurzonej.

O rosyjskiem okręcie podwodnym Nowosybirsk K-573

Nowosybirsk to okręt podwodny rosyjskiej marynarki wojennej z pociskami rakietowymi typu Yasen o napędzie atomowym. Jest to drugi okręt podwodny projektu Yasen-M. W początkowym projekcie Yasen wprowadzono znaczne zmiany. Różnice w projekcie okazały się wystarczające, aby uznać go za nową ulepszoną wersję Yasen-M. Nowosybirsk ma długość 130 m (430 stóp), szerokość 13 m (43 stopy) i zanurzenie 9,4 m (31 stóp), osiąga prędkość maksymalną 20 węzłów (37 km/h; 23 mil na godzinę).

O pocisku Oniks

P-800 Oniks, znany również na rynkach eksportowych jako Yakhont, to radziecki/rosyjski naddźwiękowy przeciwokrętowy pocisk manewrujący opracowany przez NPO Mashinostroyeniya jako odrzutowa wersja P-80 Zubr. Jego oznaczenie GRAU to 3M55, istnieje również wariant Ch-61 odpalany z powietrza.

Pocisk nosi kryptonim sprawozdawczy NATO SS-N-26 „Strobile”. Rozwój oficjalnie rozpoczął się w 1983 r., a w latach 90. pocisk przeciwokrętowy był testowany na okręcie Projektu 1234,7. W 2002 roku pocisk przeszedł szereg prób i został oddany do eksploatacji. Jest to podobno następca P-270 Moskit, ale prawdopodobnie także P-700 Granit. P-800 został wykorzystany jako podstawa wspólnego rosyjsko-indyjskiego pocisku naddźwiękowego BrahMos.

Przeczytaj też:

Trzy okręty podwodne dołączą do Floty Pacyfiku Rosyjskiej Marynarki Wojennej w 2022 r.

US Navy planuje wystrzelenie pocisku naddźwiękowego z okrętu podwodnego

Nowosybirsk Projekt 885M (Jasen-M) po testach morskich

Najnowszy rosyjski okręt podwodny o napędzie atomowym przejdzie w sierpniu próby państwowe

Rosyjska marynarka wojenna otrzymała pod koniec 2021 r. trzy okręty podwodne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *