Rosyjski niszczyciel typu Udaloy wypłynął na ćwiczenia na Morzu Barentsa

Niszczyciel typu Udaloy Severomorsk. / Zdjęcie: Tass
Niszczyciel typu Udaloy Severomorsk. / Zdjęcie: Tass

Według informacji opublikowanych przez agencję Tass 3 marca 2022 r., duży okręt do zwalczania okrętów podwodnych (ASW) Floty Północnej (typu Udaloy) udał się na Morze Barentsa, aby ćwiczyć poszukiwanie i atakowanie symulowanego okrętu podwodnego wroga.

Severomorsk to niszczyciel typu Udaloy. Okręt wszedł do służby w Marynarce Radzieckiej w 1987 roku, a po rozpadzie Związku Radzieckiego wszedł w skład Marynarki Wojennej Rosji. Budowę niszczyciela rozpoczęto 12 czerwca 1984 r. a zwodowany został 24 grudnia 1985 r. przez Severnaya Verf w Sankt Petersburgu. Więc okręt ma już 37 lat. 

Typ Udaloy, rosyjskie oznaczenia Projekt 1155 Fregat i Projekt 11551 Fregat-M, to seria niszczycieli przeciw okrętom podwodnym z pociskami kierowanymi zbudowanych dla radzieckiej marynarki wojennej, z których siedem jest obecnie w służbie rosyjskiej marynarki wojennej.

Severomorsk ma całkowitą długość 163 m, szerokość 19,3 m i zanurzenie 6,2 m. Wyporność statku wynosi 6200 ton. Może osiągnąć maksymalną prędkość 29 kt i zasięg 10 500 nm przy 14 kt. Ma załogę 300 marynarzy.

Morze Barentsa to część Oceanu Arktycznego, położone u północnych wybrzeży Norwegii i Rosji i podzielone między norweskie i rosyjskie wody terytorialne.

Źródło: navyrecognition

Zobacz też:

Okręt podwodny Rosyjskiej Floty Północnej strzela na Morzu Barentsa

Rosyjskie atomowe okręty podwodne ćwiczą na Morzu Barentsa

Flota Północna testowała uzbrojenie okrętów podwodnych na dużych głębokościach na Morzu Barentsa na Morzu Norweskim

Rosyjskie atomowe okręty podwodne wyszły na ćwiczenia na Morze Barentsa

Rosyjskie manewry na Morzu Czarnym

1 Odpowiedź

  1. tyś pisze:

    Rosjanie wysyłają na ćwiczenia całkiem leciwego dziadka. 37 lat to jak na okręt wojenny całkiem sporo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.