Rosyjska marynarka wojenna przeniosła swoje okręty podwodne typu Kilo z Krymu do Rosji

Print Friendly, PDF & Email
Rosyjski okręt podwodny typu Kilo (Projekt 636.3) Rostov nad Donem. / Zdjęcie: Kchf
Rosyjski okręt podwodny typu Kilo (Projekt 636.3) Rostov nad Donem. / Zdjęcie: Kchf

Zgodnie z tweetem opublikowanym przez brytyjskie Ministerstwo Obrony 20 września 2022 r., dowództwo rosyjskiej Floty Czarnomorskiej prawie na pewno przeniosło swoje okręty podwodne typu Kilo z macierzystego portu Sewastopol na Krymie do Noworosyjska w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji.

Liczbę rosyjskich okrętów podwodnych na Morzu Czarnym można oszacować na cztery, trzy okręty podwodne typu Improved Kilo (636,3) i jeden okręt podwodny typu Kilo.

636,3 Warszawianka jest ulepszoną wersją eksportowego okrętu podwodnego Projektu 877EKM i jest przeznaczony do zwalczania wrogich okrętów podwodnych i nawodnych, ochrony baz morskich, wybrzeży morskich i komunikacji morskiej. Okręt podwodny posiada podwójny kadłub z 6 wodoszczelnymi przedziałami.

Okręty podwodne projektu 636,1 są wyposażone w nowoczesny system nawigacji inercyjnej zapewniającym dostarczanie wymaganych informacji do systemu rakietowego w pozycji podwodnej. W ten sposób zapewniona jest zwiększona niewidzialność w procesie wypełniania misji bojowych.

Zmodernizowane okręty podwodne projektu 636,3 przewyższają poprzedni projekt mocą generatorów diesla, prędkością pełnego przejścia podwodnego i zasięgiem w trybie pracy silników diesla pod wodą); mają znacznie niższy poziom wytwarzanego hałasu (tzw. szumów własnych). Okrety podwodne Projektu 636,3 mają optymalną kombinację zasięgu wykrywania celu i niewidzialności akustycznej; są wyposażone w zautomatyzowany system informacyjno-kontrolny oraz nowoczesny system nawigacji inercyjnej, który zapewnia najlepsze osiągi okrętu podwodnego wśród podobnych konstrukcji. Według projektantów jednostki te, ze względu na niski poziom hałasu, mogą zapewnić gwarantowaną prewencyjną detekcję i możliwość atakowania wrogich statków z dużej odległości za pomocą pocisków przeciwokrętowych.

Źródło: navyrecognition.com

Przeczytaj też:

Wspólnie uczcijmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Rosyjska marynarka wojenna otrzyma sześć kolejnych okrętów podwodnych Projektu 636,3 w 2024 r

Sarma-D jest rosyjską odpowiedzią na Orca XLUUV

Brytyjski dron podwodny Herne XLAUV

Bułgaria stawia na nowe okręty podwodne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *