Rosyjska korweta projektu 20380 Mercury wchodzi w końcową fazę prób morskich

Print Friendly, PDF & Email
Rosyjska okręt wojenny Projekt 20380 korweta Mercury. / Zdjęcie:  Rosyjskie Ministerstwo Obrony
Rosyjska okręt wojenny Projekt 20380 korweta Mercury. / Zdjęcie: Rosyjskie Ministerstwo Obrony

Według informacji opublikowanych przez agencję Tass 5 grudnia 2022 r. korweta Mercury zbudowana przez stocznię Severnaya Verf w Sankt Petersburgu wpłynęła do Zatoki Fińskiej w celu przeprowadzenia ostatniego etapu prób morskich – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.

Załoga Mercury w najbliższych dniach sprawdzi zdolność do żeglugi korwety, sprawność jej systemów, mechanizmów i uzbrojenia. Następnie okręt wojenny wróci do stoczni, aby usunąć ujawnione wady przed próbami państwowymi, które będą niezbędne by odebrać jednostkę.

Mercury to piąty okręt projektu 20380, który został zbudowany przez stocznię Severnaya Verf (jest powiązana z United Shipbuilding Corporation). Okręty projektu 20380 przenoszą system rakietowy Uran z czterema rampami do wystrzeliwania z kontenerów pocisków i ładunkiem amunicji składającym się z ośmiu pocisków przeciwokrętowych Kh-35U o zasięgu do 260 km.

Stępkę korwety położono 20 lutego 2015 roku pod nazwą Retivy. Okręt zmienił nazwę na Mercury 15 października 2021 roku na cześć XIX-wiecznego żaglowca Floty Czarnomorskiej, który wyróżnił się w wojnie rosyjsko-tureckiej w latach 1828-1829.

Korwety typu Steregushchiy mają stalowy kadłub i nadbudówkę z materiału kompozytowego, z bulwiastym dziobem i dziewięcioma wodoszczelnymi przedziałami. Jednostki te posiadają hangar z lądowiskiem dla śmigłowca zwalczania okrętów podwodnych o masie całkowitej do 12 ton Ka-27, jest też do niego znaczna (do 20 ton) ilość paliwa.

Nie wiadomo jak na końcowe wyposażenie wpłynie embargo nałożone na Rosję w wyniku agresji na Ukrainę. Rosyjski przemysł zbrojeniowy został skutecznie odcięty od podzespołów produkowanych przez firmy zachodnie a niewiele firm rosyjskich jest w stanie produkować zaawansowany sprzęt wojskowy bez takich elementów. Brak własnego przemysłu zaawansowanego technologicznie jest dużym problemem dla Rosji. Od wielu lat Rosjanie głównie korzystają z podzespołów zachodnich co prawda dysponują znacznym zapasem starszej broni, lecz odbiega ona znacznie od rozwiązań stosowanych chociażby w NATO. Dlatego nowa korweta która wejdzie do służby może mieć duże problemy z uzbrojeniem.

Zastanawiające jest iż tak bogaty w surowce naturalne kraj jak Rosja nie ma choćby jednej zaawansowanej fabryki chipów niezbędnych w przemyśle elektronicznym. Taka rosyjska mentalność

Typowy mieszkaniec Rosji ma „łeb nie od parady” – zawsze znajdzie rozwiązanie, nawet w ciężkiej sytuacji. Niestety, w tym przypadku tak się nie da.

Źródło: navyrecognition.com

Przeczytaj też:

Korea Północna testuje nowy bezzałogowy pojazd podwodny Haeil

Zostań żołnierzem 3 Flotylli Okrętów

Marynarze doskonalą obsługę systemów Ukwiał i Głuptak

24 lata w NATO

52 lata gdyńskiej Flotylli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *